Event
Emocje – Język – Literatura
Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić do uczestnictwa w konferencji naukowej EMOCJE - JĘZYK - LITERATURA
(Białystok, 2 - 3 czerwca 2016 roku),
która jest już trzecim białostockim spotkaniem poświęconym interdyscyplinarnej refleksji nad emocjami, wpisującym się w badania z kręgu emotional studies i affective science. Poprzednie zwieńczone zostały opublikowaniem recenzowanych tomów: Emocje - Ekspresja - Poetyka - przegląd zagadnień (2013) oraz Emocje - Literatura - Medycyna (2015). Tym razem zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji, podczas której przyjrzymy się szeroko rozumianemu lingwistycznemu oraz literackiemu obrazowi emocji, biorąc pod uwagę różne obszary eksploatacji i eksploracji języka. Będą nas interesowały zarówno warunkowane biologicznie emocje (strach, złość, zdziwienie, wstręt, rozpacz, radość), jak i kulturowo konstruowane uczucia (miłość, żal, zazdrość).
Proponujemy rozważenie następujących kwestii:
- semantyka, etymologia, modele sieciowe nazw emocji, nastrojów, afektów (także w językach innych niż polski),
- językowy obraz emocji, nastrojów, afektów,
- emocje w idiolektach pisarzy różnych epok,
- ekspresja emocji na przestrzeni dziejów,
- językowy obraz zjawisk i wydarzeń emocjogennych (np. narodziny, śmierć, choroba, żałoba, trauma),
- frazeologia emocji,
- emocje w metaforze i metafory emocji,
- literackie i kulturowe obrazy emocji,
- językowe wykładniki emocji,
- graficzne oraz ikonograficzne sposoby wyrażania emocji.
Lista tematów jest otwarta, z chęcią zapoznamy się również z Państwa propozycjami.
Do udziału w konferencji zapraszamy przede wszystkim młodych stażem literaturoznawców i językoznawców, ale także wszystkich, którym nieobca jest interdyscyplinarna humanistyka: filozofów, antropologów, psychologów, socjologów, kulturoznawców, muzykologów, historyków sztuki.
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł. W jej ramach oferujemy: dwa obiady, uroczystą kolację pierwszego wieczoru oraz jeden nocleg ze śniadaniem; część pozyskanej kwoty przeznaczymy na publikację pokonferencyjną (szczegółowe informacje przekażemy po ustaleniu listy referentów).
Prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej do 1 kwietnia 2016 r. na adres: dianasaniewska@wp.pl. Zastrzegamy sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych propozycji.
Z wyrazami szacunku, dr hab. Elżbieta Awramiuk, prof. UwB dr hab. Elżbieta Dąbrowicz, prof. UwB dr Diana Saniewska
KONTAKT: Diana Saniewska, dianasaniewska@wp.pl, tel. 503 344 455
Information
See also
Emocje / Ogólnopolska konferencja naukowa
Czy i jak często zastanawiamy się nad emocjami? Czy myślimy o emocjach innych, czy własnych? Jak ważna jest to przestrzeń do przemyślenia i jakie obszary naszego życia pochłania? Widać wszak wyraźnie, że emocje i emocjonalność, ich ekspresja, demonstrowanie bywają ograniczane sytuacjami, wychowaniem, narzucanymi normami społecznymi, czasem też naszym indywidualnym osądem. Są przedmiotem refleksji, materiałem artystycznym, ale też przyczyną rozmaitych zjawisk, zachowań, czynów i analiz.
Uczucia i emocje w tekstach kultury
Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach serdecznie zaprasza do udziału w interdyscyplinarnym seminarium naukowym
Emocje w języku, tekście i komunikacji / 7. konferencja z cyklu "Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji"
Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji 7
Debata z cyklu "Colloquia Erasmiana"
Serdecznie zapraszamy na debatę wokół książki dr hab. Karoliny Wigury „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach” (Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2019)