Event
Gwara i jej wartość komunikacyjna, kulturowa i społeczna
Przedmiotem refleksji naukowej w trakcie planowanej konferencji pragniemy uczynić gwarę i jej wartość ujmowaną w aspekcie komunikacyjnym, kulturowym i społecznym. Zakładamy, iż problematyka ta rozpatrywana będzie zarówno w ujęciu teoretyczno-metodologicznym, jak i w postaci badań empirycznych, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.
Proponujemy, aby szczególną uwagę skierować na takie obszary badawcze, jak: gwara jako narzędzie komunikacji (w tym dynamika rozwojowa gwar, funkcjonowanie gwary w świadomości jej użytkowników, wartościowanie gwary, gwara wobec przemian cywilizacyjnych; gwara a inne odmiany polszczyzny; gwara jako wykładnik tożsamości kulturowej (w tym leksyka i frazeologia gwarowa jako świadectwo kultury materialnej i duchowej wsi); językowy obraz świata w gwarach; gwara w funkcji tworzywa artystycznego (język folkloru); gwara jako środek budowania więzi społecznych (m.in. jako czynnik integrujący społeczność lokalną); gwara jako środek stylistyczny w tekstach artystycznych (literatura, film) oraz użytkowych (media, reklama i inne); gwara utrwalona w źródłach historycznych.
Proponowana tematyka stanowi przedmiot zainteresowań wielu językoznawców z różnych ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. Mamy nadzieję, że organizowana przez nas konferencja stanie się forum wymiany myśli, obserwacji i wyników badań dotyczących roli gwary jako narzędzia komunikacji oraz czynnika tożsamości społeczno-kulturowej.
Kontakt do organizatorów: jezykregionkultura@gmail.com
Information
See also
Gwara jako medium kulturowe. Historia i współczesność
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Gwara jako medium kulturowe. Historia i współczesność”, organizowanej przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polską Akademię Nauk Oddział w Łodzi w dniach 21-22 września 2022 r. Jest to trzecie spotkanie z cyklu „Język – region – kultura”.
Helena Krasowska: Gwary polskie na Bukowinie Karpackiej / odczyt
Oddział Warszawski Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zaprasza na wykład dr hab. Heleny Krasowskiej „Gwary polskie na Bukowinie Karpackiej”, który odbędzie się 25 kwietnia o godz. 14:00 w Warszawie, przy ul. Ratuszowej 11, w sali 632 (Instytut Języka Polskiego PAN).
Posiedzenie Sekcji Dialektologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN
Pierwsze w 2017 roku posiedzenie Sekcji Dialektologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN odbędzie się 3 marca o godz. 11 w sali 2513 Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Gwara w szkole. Historia niespełnionego marzenia / odczyt prof. Anny Mlekodaj, w ramach cyklu "Spotkania z gwarą"
Pracownia Dialektologii Polskiej Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie serdecznie zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu "Spotkania z gwarą". Tym razem gościem będzie dr hab., prof. PPWSZ Anna Mlekodaj, która wygłosi odczyt pt. "Gwara w szkole. Historia niespełnionego marzenia".