Event
II Międzynarodowe Seminarium Naukowe Abaj: filozofia, poetyka, recepcja.
Seminarium Naukowe „Czytanie Abaja”. Abaj: filozofia, poetyka, recepcja” to coroczne wydarzenie o charakterze międzynarodowym, organizowane na początku roku akademickiego w Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja przy Katedrze Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w tym roku odbędzie się ono w dniach 9-10 grudnia w formie zdalnej. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Abai University w Ałmaty (Kazachstan), wieloletnia uczelnia partnerska AP i inicjator otwarcia w Słupsku Centrum imienia Abaja. Pomysłodawczynią projektu po stronie kazachskiej jest wybitna literaturoznawczyni, Kierownik Katedry Języka i Literatury Rosyjskiej Abai University dr hab. prof. zw. Saule Abiszewa, a po stronie polskiej dr hab. prof. zw. Galina Nefagina, światowej sławy filolog, znana badaczka literatury oraz Kierownik Zakładu Filologii Rosyjskiej AP w Słupsku.
Jest to pierwsze w Polsce wydarzenie naukowe, poświęcone Abajowi Kunanbajuli: jego osobie, twórczości, ideom jak również i różnym aspektom duchowej i materialnej kultury narodu kazachskiego. 10 sierpnia b.r. Kazachstan po raz pierwszy w swojej historii obchodził nowe święto – Dzień Abaja. Jego wprowadzenie związane było z wydarzeniami jubileuszowymi, a mianowicie
z przypadającą w 2020 r. 175 rocznicą urodzin kazachskiego poety.
Wyrażamy nadzieję, że w przyszłości takie spotkania w murach naszego Centrum na AP staną się tradycją dla wszystkich tych, którzy interesują się literaturą kazachską oraz rolą Abaja w światowej przestrzeni kulturowej. Jednym z naszych priorytetowych zadań jest popularyzacja idei Abaja oraz tradycji kazachskich w Polsce i krajach UE, jak również na terenie WNP. Kolejnym jest stworzenie międzynarodowej platformy dyskusyjnej dla młodych naukowców.
Do udziału w Seminarium zapraszamy studentów, doktorantów oraz wykładowców polskich i zagranicznych uczelni, a także wszystkie osoby pragnące bliżej zapoznać się z twórczością Abaja.
Tematyka spotkania obejmuje następujące zagadnienia:
• Abaj w światowej przestrzeni literackiej;
• Filozoficzne i etyczne idee Abaja we współczesnym świecie;
• Abaj i jego rola w rozwoju kultury i nauki Kazachstanu;
• Ontologiczne problemy w twórczości Abaja;
• Abaj i problem europejskiej integracji ludów stepowych;
• Światopoglądy oświeceniowe Abaja;
• Słowa pouczające: poetyka i recepcja.
• Specyfika tłumaczenia utworów Abaja;
• Recepcja kultury kazachskiej poza granicami Kazachstanu;
• Tradycje i kultura Kazachstanu.
Tematyka wystąpień nie ogranicza się wyłącznie do analizy problemów, podejmowanych w swej twórczości przez Abaja, tylko rozciąga się na całą kulturę kazachską oraz aktualne aspekty jej recepcji poza granicami kraju (w tym, w Polsce).
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat, potwierdzający udział w Seminarium.
Języki robocze: polski, kazachski, rosyjski, angielski
Czas wystąpienia: 10-15 minut
Termin nadsyłania zgłoszeń: 1 grudnia 2020 r. (włącznie)
Adres e-mail, na który należy nadesłać zgłoszenie: abaicentrum@apsl.edu.pl
Information
See also
IV Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Czytanie Abaja: dzieje i perspektywy kultury Kazachstanu”
Instytut Filologii Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja przy Katedrze Neofilologii zaprasza do udziału w IV Międzynarodowym SEMINARIUM NAUKOWYM, które poświęcone zostało 150. rocznicy urodzin kazachskiego uczonego i reformatora Achmieta Bajtursynuły. 9-10 czerwca 2022 r. Patronat Honorowy: Ambasada Kazachstanu w Polsce O Seminarium Seminarium Naukowe „Czytanie Abaja: dzieje i perspektywy kultury Kazachstanu” jest cyklicznym wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, organizowanym w Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja przy Katedrze Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Kazachski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Abaja w Ałmaty (Kazachstan), wieloletni partner AP oraz oficjalny Fundator Centrum. Jest to pierwszy taki cykl wydarzeń naukowych w RP (Seminaria te odbywają się od 2019 r.), poświęconych Abajowi Kunanbajuły: jego osobie, twórczości, ideom jak również i różnym aspektom duchowej i materialnej kultury narodu kazachskiego. W ramach Seminarium poruszane są również tematy, dotyczące aktualnych procesów, zachodzących w życiu społecznym i kulturalnym Republiki Kazachstanu, obejmujących także specyfikę współczesnego życia literackiego. Wyrażamy nadzieje, że tego typu spotkania, organizowane w Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja będą co roku zrzeszały miłośników kultury i literatury kazachskiej oraz pasjonatów twórczości Abaja Kunanbajuły. Jednym z naszych priorytetowych zadań jest popularyzacja idei Abaja oraz tradycji narodu kazachskiego w Polsce i krajach ościennych. Kolejnym ważnym zadaniem jest stworzenie w europejskiej przestrzeni naukowej międzynarodowej platformy dyskusyjnej dla młodych naukowców z krajów UE i WNP. Do udziału w Seminarium zapraszamy studentów, doktorantów oraz wykładowców polskich i zagranicznych uczelni, a także wszystkie osoby pragnące bliżej zapoznać się z twórczością Abaja Kunanbajułyi kazachską kulturą. Seminarium odbędzie się w trybie hybrydowym (stacjonarnie oraz online).
NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu
Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
LITERACKI SŁUPSK. Śladami pisarzy i poetów (UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE. O nowym terminie organizatorzy poinformują wkrótce)
Słupskie Centrum Kultury Kaszub im. Anny Łajming przy Katedrze Filologii Polskiej AP w Słupsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku zapraszają na pierwszą konferencję z cyklu: „LITERACKI SŁUPSK. Śladami pisarzy i poetów”, która odbędzie się 16 kwietnia 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Wielkie Pomorze - wojna i pokój / międzynarodowe sympozjum
Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej, Instytut Kaszubski oraz Muzeum Pomorza Środkowego zapraszają na szóstą edycję międzynarodowego sympozjum "Wielkie Pomorze" pod hasłem "Wojna i pokój", które odbędzie się 26-27 października 2017 r. w Słupsku.