Event
Inny w podróży / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Organizatorami wydarzenia są Wydział Filologiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Filologii Angielskiej, Pracownia Komparatystyki IFA, Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Filologii Germańskiej.
Celem konferencji jest refleksja nad różnymi formami i sensami narracji podróżniczej.
Proponujemy następujące tematy naszej wspólnej refleksji:
- apodemika (teoria podróży)
- podróż jako problem intelektualny, literacki i artystyczny
- podróż jako pojęcie antropologiczne
- podróżopisanie jako praktyka pisarska i egzystencjalna
- Inny w percepcji podróżnika
- podróżnik jako Inny; stawanie się innym (przemiana), oswajanie inności
- podróżnik między auto- i heterostereotypem
- podróżnik w badaniach imagologicznych/komparatystycznych
- obrazy innych (europejskich i pozaeuropejskich) narodów w narracji podróżniczej
- różnorodność form narracji podróżniczej
- nowe interpretacje „klasycznych” narracji podróżniczych
- społeczne i artystyczne konsekwencje „mody na podróżowanie”
Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wypełnienie i przesłanie karty zgłoszenia uczestnictwa w konferencji na adres elektroniczny: innywpodrozy@gmail.com do dnia 31 stycznia 2016 r. Wszystkie informacje znajdują się na oficjalnej stronie internetowej poświęconej sesji: http://innywpodrozyconference.blogspot.com.
Information
See also
Kulturowa historia podróżowania
„Słownik języka polskiego PWN” definiuje podróż jako „przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca”. To zaskakująco krótka definicja, jeśli weźmiemy pod uwagę, że podróżowanie towarzyszy nam właściwie od zarania ludzkości, a do tej kategorii zaliczyć możemy szereg bardzo różnych i odmiennych praktyk kulturowych – są to m.in. dobrowolne i wymuszone migracje, pielgrzymki, handel, poselstwa polityczne, a także te związane z chęcią i potrzebą poznawania świata – czy to turystycznie, czy to naukowo. Kulturowa historia podróżowania prowokuje zatem wiele pytań badawczych: począwszy od zagadnień ogólnych (forma i funkcja podróży w kulturze), skończywszy na szczegółowych analizach konkretnych praktyk podróżniczych, które z kolei odsyłają nas do problematyki trwałości i zmiany w kulturze. Chcemy zaproponować szeroką, kulturoznawczą refleksję na temat podróżowania; interesują nas zarówno zagadnienia historyczne, jak i zjawiska współczesne, rozważania teoretyczne oraz interpretacje konkretnych praktyk. Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin, szczególnie kulturoznawców, historyków kultury i antropologów kulturowych. Wykłady gościnne wygłoszą: prof. dr hab. Anna Wieczorkiewicz (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) oraz prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Instytut Historii UJ). PROPONOWANE WĄTKI I OBSZARY BADAWCZE: • historia podróżowania, • podróżowanie w różnych kulturach, • cele, role i funkcje podróżowania, • kulturowe wyobrażenia na temat podróży, • podróżowanie jako przemieszczanie się między kontekstami kulturowymi, • podróżowanie w tekstach kultury, • figury podróżników: nomada, włóczęga, turysta, kupiec, migrant i inne, • środki podróży, strój, bagaż i inne materialne wyposażenie podróżnika, • historie podróży i sylwetki podróżników; • przewidujemy także specjalny panel z okazji Roku Josepha Conrada. Wskazane wątki są tylko przykładowe, zachęcamy także do innych propozycji w zakresie tematu konferencji. INFORMACJE ORGANIZACYJNE: Zgłoszenia należy przesyłać w terminie do 15 września 2017 r. na adres: kulturowahistoria@us.edu.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko autora, stopień naukowy, afiliację, tytuł, streszczenie referatu (ok. 1000-1500 znaków).
Poetyka pisarstwa podróżniczego
Redakcja dwujęzycznego (polsko- i anglojęzycznego) pisma internetowego „Forum Poetyki” zaprasza do przygotowania tekstów do dziewiątego numeru.
Recenzowana monografia: "Miejsca, ludzie, opowieści. Twórczość Andrzeja Stasiuka"
Romantycy na krańcach świata IV
Celem konferencji jest wzbogacenie wiedzy na temat poznania przestrzeni i form jej doświadczenia z możliwościami ujęcia interdyscyplinarnego (badaniom poddane mogą zostać następujące tematy: utopie i zaświaty; miejsca zaklęte/cudowne, rozwój świadomości terytorialnej w poematach kontynuujących tradycję poezji opisowej, opis statystyczny, studium folklorystyczne, funkcja badań nas kulturą ludu, teksty użytkowe, teksty paraliterackie i literackie wprowadzające w obszar zdarzeń zjawisk życia społecznego i politycznego epoki).