Event
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.
Rok 2018 jest szczególny ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Chcemy, trzecią już konferencją z cyklu "Język w regionie – region w języku", wpisać się w obchody tych rocznic i potraktować ją jako możliwość zaprezentowania wyników badań dotyczących wzajemnych powiązań języka i kultury regionalnej.
Tematyka konferencji skupia się na funkcjonowaniu języka w regionie, w wymiarze: dialektologicznym, frazeologicznym, historycznojęzykowym, onomastycznym, polityki językowej, socjolingwistyki i innych. Zachęcamy do udziału również badaczy zajmujących się regionami większych obszarów (jak Słowiańszczyzna) czy problematyką pograniczy językowo-kulturowych.
Przewidywany czas wystąpienia wynosi 20 minut. Organizatorzy planują wydanie monografii zawierającej wygłoszone referaty.
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł. Organizatorzy nie pośredniczą w rezerwacji noclegów.
Rada Naukowa:
prof. dr hab. Maria Borejszo
dr hab. Magdalena Graf
prof. UAM dr hab. Zbigniew Kopeć
prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek
prof. UAM dr hab. Tomasz Lisowski
prof. UAM dr hab. Tomasz Mika
prof. UAM dr hab. Marek Osiewicz
prof. dr hab. Anna Piotrowicz
prof. dr hab. Jerzy Sierociuk
dr Krzysztof Skibski
Komitet organizacyjny:
dr Błażej Osowski (sekretarz)
dr Justyna Kobus
dr Paulina Michalska-Górecka
dr Agnieszka Piotrowska-Wojaczyk
Information
See also
Polszczyzna jako dziedzictwo. W stulecie odzyskania niepodległości
Konferencja, organizowana w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie również częścią obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Instytutu Filologii Polskiej.
VI Glosa do Leksykografii
Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Towarzystwo Kultury Języka serdecznie zapraszają do udziału w konferencji
Przemoc w komunikacji
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie oraz Katedra Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Przemoc w komunikacji", która odbędzie się 29-30 listopada 2018 roku w Częstochowie.
Język jest labiryntem ścieżek. Nowe kierunki i nowe zadania w badaniach nad językiem polskim
Z okazji 40-lecia Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję jubileuszową, która odbędzie się w dniach 18–19 czerwca 2016 roku w Warszawie. Chcemy, aby jej tytuł był zachętą do wymiany refleksji o sposobach badania języka dawniej, dziś i w przyszłości. Mamy nadzieję, że konferencja będzie okazją do dyskusji o zadaniach badawczych, które zostały ostatnio podjęte przez językoznawców polonistów bądź dopiero czekają na podjęcie.