Event
Polszczyzna jako dziedzictwo. W stulecie odzyskania niepodległości
Konferencja, organizowana w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie również częścią obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Instytutu Filologii Polskiej.
"Zaproszenie do udziału w tym spotkaniu to jednocześnie propozycja debaty na temat polskiego dziedzictwa językowego w bardzo szczególnym czasie – w stulecie odzyskania niepodległości. Taka perspektywa umożliwia dyskusję zakrojoną szeroko: zarówno odnoszącą się do zakresów przełomu XIX i XX wieku oraz wcześniejszych, stanowiących w historii języka polskiego okresy szczególne, jak i dotykającą tego, co dziś definiuje polszczyznę i jej użytkowników. Namysł nad wartościami w języku, nad złożonością odmiany ustnej i pisanej, nad wielością języ-ków polskich pozwoli na odnalezienie i wskazanie stałych elementów narodowej tożsamości, a także wskazanie odrębności – i tym samym: uwidocznienie kulturowej ciągłości.
Utrzymanie i ochrona niematerialnego dziedzictwa kultury to zadanie istotne dla każdego pokolenia, jednak z perspektywy międzypokoleniowej – ze względów politycznych i społecznych – nieporównywalne".
(z tekstu zaproszenia Organizatorów)
Organizatorzy zachęcają do dyskusji zarówno badaczy pochylających się nad polszczyzną dawną, jak i tych, którzy zgłębiają problematykę komunikacji w przestrzeni internetowej, a także do formułowania tematów, które ułożą się w odpowiedzi na pytania o to, co użytkowników polszczyzny definiuje, łączy, odróżnia.
Rada Naukowa
prof. dr hab. Maria Borejszo
dr hab. Magdalena Graf
dr hab. Agnieszka Kula
dr hab. Tomasz Lisowski, prof. UAM
dr hab. Tomasz Mika, prof. UAM
prof. dr hab. Anna Piotrowicz
prof. dr hab. Jerzy Sierociuk
Komitet Organizacyjny
dr Monika Grzelka
dr hab. Jarosław Liberek, prof. UAM
dr hab. Jolanta Migdał, prof. UAM
dr hab. Marek Osiewicz, prof. UAM
dr Błażej Osowski
Information
See also
Książka, prasa, radio, film i biblioteki w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego II Rzeczypospolitej
Szczegółowa tematyka konferencji przedstawia się następująco:
Stulecie niepodległości kobiet
Panel naukowy i dyskusyjny poświęcony literackim echom odzyskania przez Polskę niepodległości.
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.
„Tyś naszą Hetmanką”. Jasnogórkie drogi do niepodległości
Serdecznie zapraszamy uczonych, artystów i wszystkich uczestników życia kulturalnego i religijnego z krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich do wzięcia udziału w rocznicowej konferencji naukowej „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości", organizowanej w setną rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności państwowej 11 listopada 1918 roku, po 123 latach politycznego niebytu.