Event
Językoznawstwo zamknięte a otwarte: osiągnięcia i kontrowersje / LXXVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego (UWAGA: zmiana terminu!)
Polskie Towarzystwo Językoznawcze zaprasza na LXXVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, który odbędzie się w dniach 13-15 września 2021 w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorem jest Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
W związku z obecną sytuacją związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 511 ze zm.), Zarząd podjął decyzję o przesunięciu terminu LXXVIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, który miał się odbyć 14-16 września 2020 roku w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim na 13-15 września 2021 roku. Miejsce i program pozostają bez zmian.
Do osób, które zgłosiły swój udział w tegorocznym zjeździe szczegółowe informacje zostaną przesłane na ich adresy mailowe.
Temat: Językoznawstwo zamknięte a otwarte: osiągnięcia i kontrowersje
Organizatorzy zapraszają do nadsyłania zgłoszeń podejmujących tematykę otwartości językoznawstwa z różnych perspektyw teoretycznych i metodologicznych, jak i przedstawiające wybrane obszary badawcze, oraz pytania z tego zakresu. Mieszczą się w niej następujące zagadnienia:
- Aktualność „Językoznawstwa otwartego” Antoniego Furdala.
- Jak rozumieć otwartość językoznawstwa?
- Czy językoznawstwo może być autonomiczne?
- Korzyści poznawcze, innowacje metodologiczne, ograniczenia i zagrożenia związane ze wskazanymi postawami badawczymi.
W trakcie Zjazdu odbędą się obrady plenarne, na których wystąpią zaproszeni goście, oraz równoległe sesje tematyczne ze zgłoszonymi referatami.
Zgłoszenia referatów wraz abstraktami można nadsyłać na adres poltowjez@gmail.com do 20 lutego 2020 roku (formularz zgłoszenia w załączeniu). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru zgłoszonych referatów na podstawie oceny streszczenia. Do 30 kwietnia 2020 roku ogłoszona zostanie lista przyjętych wystąpień oraz wstępny program LXXVIII Zjazdu PTJ.
Językiem obrad jest język polski.
Information
See also
Terminologia językoznawcza. Różne tradycje, różne języki / LXXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
Organizatorem jest Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Długosza. Głównym tematem kolejnego Zjazdu PTJ będzie terminologia językoznawcza.
LXXIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
Problematyka Zjazdu: Norma a język i językoznawstwo
LXXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
Szanowni Państwo!
Antropocentryzm w języku / z cyklu Polskie debaty językoznawcze
Komitet Językoznawstwa PAN i Polskie Towarzystwo Językoznawcze kontynuują cykl spotkań naukowych pod tytułem Polskie debaty językoznawcze. Serdecznie zapraszamy na kolejną debatę, tym razem dotyczącą antropocentryzmu w języku (nieprzypadkowo tytuł debaty jest bliski tematowi zbliżającego się zjazdu PTJ). Do wymiany poglądów zaprosiliśmy troje znakomitych badaczy i miłośników tego zagadnienia, autorów wybitnych i znanych publikacji jemu poświęconych: profesor Aleksandrę Niewiarę, profesor Annę Pajdzińską i profesora Piotra Stalmaszczyka. Debatę poprowadzi profesor Adam Głaz.