Event
Kultura czytelnicza młodego pokolenia
IV MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA
Kultura czytelnicza młodego pokolenia
odbędzie się w dniach 20-21 października 2016 w Łodzi
Konferencja jest okazją do spotkania badaczy i praktyków z całego świata i wymiany myśli na temat aktualnego stanu badań kultury czytelniczej dzieci i młodzieży oraz dobrych praktyk w zakresie jej krzewienia. Międzynarodowy wymiar konferencji ułatwia globalne spojrzenie na zagadnienia będące jej przedmiotem i umożliwia wymianę refleksji, spostrzeżeń i doświadczeń.
Międzynarodowa konferencja naukowa "Kultura czytelnicza młodego pokolenia" to cykl spotkań o ugruntowanej już tradycji, które łączą rozważania teoretyczne z prezentacją dobrych praktyk nauczycieli i bibliotekarzy.
Pierwsze odbyło się pod nazwą Czytanie i bajanie w teorii i praktyce (2010), drugie: Dziecko w świecie książki i mediów (2012). Decyzją komitetu naukowego konferencji - od trzeciej edycji, która miała miejsce w 2014 roku - kolejne spotkania odbywają się pod nazwą ogólną Kultura czytelnicza młodego pokolenia, bez podtytułów.
Organizatorami konferencji są Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Miasta Łodzi. Współpraca instytucji akademickiej z placówką o profilu historyczno-edukacyjnym inspiruje do połączenia dyskursu teoretycznego z prezentacją dobrych praktyk nauczycieli, bibliotekarzy, pedagogów i edukatorów. Dodatkowym walorem dla obradujących są zabytkowe wnętrza pałacu Rodziny Poznańskich, jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta Łodzi, który co dwa lata staje się siedzibą konferencji oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnych ujęte w programie.
Więcej informacji: http://konfkbin.uni.lodz.pl/index.php/pl/
Rejestracja prelegentów do 31 marca 2016 roku:http://konfkbin.uni.lodz.pl/index.php/pl/rejestracja
Information
See also
Kultura czytelnicza młodego pokolenia 2018
Międzynarodowa konferencja naukowa "Kultura czytelnicza młodego pokolenia" to cykl spotkań o ugruntowanej już tradycji, które łączą rozważania teoretyczne z prezentacją dobrych praktyk nauczycieli i bibliotekarzy. Pierwsze odbyło się pod nazwą Czytanie i bajanie w teorii i praktyce (2010), drugie - Dziecko w świecie książki i mediów (2012). Decyzją komitetu naukowego konferencji - od trzeciej edycji, która miała miejsce w 2014 roku - kolejne spotkania odbywają się pod nazwą ogólną Kultura czytelnicza młodego pokolenia, bez podtytułów.
Istnieć w kulturze – istnieć w kulturach… Między teorią a praktyką edukacyjną / Ogólnopolska konferencja naukowa
Tematyka spotkania nawiązuje do zorganizowanej przez Zakład Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego IFPiK UKW w 2009 r. konferencji „Istnieć w kulturze… Między teorią a praktyką edukacyjną”. Zaproponowany wówczas krąg tematyczny pragniemy poszerzyć o zagadnienia, które wiążą się z wyzwaniami, stawianymi przed edukacją polonistyczną przez współczesną kulturę. Pragniemy dyskutować nad tym, które obszary i wzory kultury należałoby uznać za najbardziej istotne dla enkulturacji młodego pokolenia, a także o tym, w jaki sposób i w jakiej mierze uwzględnić w edukacji wpływy kultury masowej, regionalnej, narodowej i zglobalizowanej.W związku z tym, że język jest podstawą funkcjonowania w każdym z wymienionych rejestrów kultury, stawiamy go w centrum zagadnień, które zamierzamy poddać refleksji uczestników naszej konferencji.
Konferencja „CZYTANIE DAJE MOC!
II Ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka „Język jako świadectwo kultury. Język. Kultura. Społeczeństwo”
Studenckie Koło Naukowe Dialektologiczne, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Humanistycznego oraz Uczelniana Rada Samorządu Studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają studentów i doktorantów na ogólnopolską konferencję naukową pod nazwą „Język jako świadectwo kultury. Język. Kultura. Społeczeństwo”. Odbędzie się ona 3 kwietnia 2017 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konferencja jest adresowana do młodych badaczy dziedzin humanistyki z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa i innych dyscyplin naukowych.