Event
Miłość. Interpretacje, paradygmaty, konteksty
Miłość leży u genezy wielu historycznych wydarzeń, politycznych decyzji i ludowych przesądów. Stanowi także nieprzemijającą inspirację dla artystów, pisarzy etc., o czym świadczy nieprzebrana liczba dzieł sztuk wizualnych czy literackich. Jest także obiektem rozważań naukowców, co potwierdza stale zwiększająca się liczba opracowań dotyczących tej emocji. Nie mniej istotnym bodźcem do tworzenia i destrukcji były pasja i pożądanie.
Historie burzliwych romansów, losy słynnych kurtyzan i opowieści o aranżowanych małżeństwach mają w sobie moc przyciągającą kolejne pokolenia odbiorów. Miłość ma zresztą wiele odmian. Właśnie dlatego organizatorzy konferencji proponują refleksję m.in. nad następującymi zagadnieniami:
- miłość w sztuce, literaturze, kulturze wizualnej;
- erotyczny wymiar miłości;
- miłość, pasja i pożądanie w religiach i mitologiach;
- filozoficzne aspekty miłości;
- medialne aspekty miłości i pożądania (media, social media, życie miłosne celebrytów, polityków etc.);
- miłość i cielesność;
- miłość i pożądanie w perspektywie społecznej, historycznej, obyczajowej;
- jednostkowe aspekty miłości i pożądania;
- słynne romanse i skandale (historia i fikcja);
- prostytucja – perspektywa historyczna, obyczajowa, prawna etc., biografie kurtyzan;
- psychologiczne aspekty miłości;
- miłość a instytucjonalizacja (rodzina, związki partnerskie etc.);
- władza a miłość, pasja, pożądanie.
Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres mil.ekonferencja@gmail.com mija 6 lutego 2022 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą tytuł naukowy, aktualną afiliację oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 160 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii wieloautorskiej w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numeru monograficznego czasopisma naukowego „Facta Ficta. Journal of Theory, Narrative & Media” (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
KOMITET ORGANIZACYJNY:
prof. dr hab. Wiesław Olkusz
dr hab. Ksenia Olkusz
dr Barbara Stelingowska
mgr Joanna Brońka
mgr Konrad Zielonka
ORGANIZATORZY:
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ
Ośrodek Badawczy Facta Ficta
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
(informacja organizatorów)
Information
See also
Życie bez miłości jest (nie)możliwe
Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Polskiej, Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego ma ją zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową "Życie bez miłości jest (nie)możliwe"
Od "Pieśni nad pieśniami" po "50 twarzy Greya" - kobiety i dyskurs miłosny od Starożytności po współczesność / ogólnopolska konferencja naukowa
W 2017 r. zapraszamy na trzecią już edycję konferencji naukowej poświęconej kobiecie.
Antagonizmy / ogólnopolska konferencja naukowa
Słowo „antagonizować” zawiera w sobie z jednej strony bardzo jednoznaczny przekaz, z drugiej wszelako odnosić się może do mnóstwa płaszczyzn i dziedzin życia, kultury, teraźniejszości i przeszłości etc. Choć współcześnie mówi się wiele o antagonizmach, to warto przyjrzeć się bliżej mnóstwu aspektów, które są tego przejawami.
Nienawiść
Wiele razy pada współcześnie pytanie „skąd w ludziach tyle nienawiści”, równie wiele dyskutuje się o hejcie, o trollingu, o agresji werbalnej i pozawerbalnej, o tym, że świat stał się bardziej obcy, eksponujący negatywne emocje. Powiada się też – i to od dawna – że nawet miłość przemienić się może w nienawiść. Organizatorzy konferencji proponują namysł nad rozmaitymi obliczami i formami nienawiści oraz jej wyrażania, odpowiedzenie na pytanie czym jest, skąd wynika, czy istotnie się nasila, a jeśli tak, to dlaczego.