Event
"Niezwykły Andrzej Dziatlik. Twórczość, morze, jego czasy"
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Józefem Gawłowiczem, który zaprezentuje książkę "Niezwykły Andrzej Dziatlik. Twórczość, morze, jego czasy". Spotkanie odbędzie się 5 września 2018 o godz. 17.00 (Aula). Student Autora, kapitan Lech Katkowski, uprzyjemni wieczór szantami.
ózef Gawłowicz (ur.1942) – polski kapitan żeglugi wielkiej, pisarz marynista, autor powieści o tematyce morskiej oraz publikacji naukowych.
Andrzej Dziatlik (1935–2015) - rysownik, ilustrator, grafik, twórca plakatów. Publikował rysunki w wielu czasopismach, m.in. takich jak: „Szpilki”, „Świat”, „Trybuna”, „Kurier Szczeciński”, „Głos Wybrzeża”, „Dziennik Szczeciński”. Przez wiele lat mieszkał w Afryce i w Australii, gdzie tworzył pod pseudonimem ‘Andre Jatlick’. Do Polski powrócił w 1990 roku.
We wstępie do książki Józef Gawłowicz napisał: Z Andrzejem Dziatlikiem zetknąłem się w wakacje 1961 roku pływając na często zawijającym do Szczecina parowcu „Sławno” dowodzonym przez charyzmatycznego kapitana Zbigniewa Szymańskiego, późniejszego dyrektora Państwowej Szkoły Morskiej. Andrzeja spotkałem w przychodni lekarskiej, gdzie ustąpiłem miejsca w kolejce innej wielkiej sławie – Heluni Kurcyuszowej, zaś Andrzej jako kolejny pacjent serdecznie za ten gest mnie pochwalił. Koledzy ze statku na tak zwanych krótkich liniach spalali się goniąc w zgrzebnym jak uroda Gomółki kraju za łatwym zyskiem ze sprzedaży ciuchów i ortalionów, a my z Dziatlikiem słuchaliśmy koncertów Heleny Majdaniec w studenckim „Pinokiu”, po czym smakowaliśmy nocne życie portowego miasta. Szczecin był latem bardzo urokliwy i dla Andrzeja stanowił kopalnię paradoksów wykorzystywanych w jego rysunkach i szkicach satyrycznych. Miał już za sobą młodzieńcze sukcesy artystyczne i sądzę, że częściowo zaraziłem go opowieściami o morskich przygodach, gdyż wkrótce przygotował dla Polskie Żeglugi Morskiej nieśmiertelny kalendarz z rudym bosmanem – włóczęgą po różnych morzach za co zamiast honorarium otrzymał rejs do Afryki Zachodniej.Były to najlepsze lata tej linii żeglugowej i w trakcie rejsu na m/s „Bydgoszcz” ujawnił się u Andrzeja bakcyl podróżnika. Wysiadł w Ghanie, następnie zaliczył Liberię i Wyspy Kanaryjskie, po czym wybrał się na dłuższy pobyt do Australii. Przygody i obserwacje utrwalał świetną kreską i niebanalnym dowcipem w swoich rysunkach.U schyłku komunizmu powrócił do kraju w pełni sił twórczych, a niniejsza prezentacja jest przyczynkiem do szerszej monografii jego dzieł.
Information
See also
Kobiece teksty Odessy. Literatura – język – wyobrażenia / VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Odessa i Morze Czarne. Polsko-ukraińskie związki kulturalne"
Temat VI Konferencji to "Kobiece teksty Odessy. Literatura – Język – Wyobrażenia". Języki konferencji: angielski, polski, ukraiński, rosyjski i inne języki konferencyjne.
Joseph Conrad. Między lądem a morzem / Joseph Conrad. Twixt Land and Sea
Zdzisław Najder, rekapitulując swoje rozważania o okresie służby pisarza na morzu, pisał o tych dwudziestu latach:
Tożsamość a wojny i rewolucje w Europie Środkowo-Wschodniej w XX-XXI w. In memoriam prof. Aleksander Wirpsza - Leszek Szaruga (1946-2024)
Region Europy Środkowo-Wschodniej, jak rzadko który na świecie, został dotknięty licznymi wojnami. Na przestrzeni wieków dochodziło tu do straszliwych konfliktów zbrojnych, które siały śmierć i spustoszenia. Dramatyczna historia odcisnęła trwałe piętno na narodach, które zamieszkują Europę Środkowo-Wschodnią. W dużej mierze ukształtowało to specyfikę rozwoju cywilizacyjnego tego Regionu i psychologię jego mieszkańców.
Zofia Romanowiczowa. Kanon literatury polskiej dla wtajemniczonych
Zapraszamy na spotkanie z prof. Arkadiuszem Morawcem, autorem książki o Zofii Romanowiczowej, jednej z najlepszych polskich pisarek (i pisarzy) XX wieku, nieznanej szerzej polskiemu czytelnikowi. W rozmowie wezmą udział także prof. Marzena Woźniak-Łabieniec (prowadzenie) i dr Natalia Królikowska. Zofia Romanowiczowa urodziła się w 1922 roku, była więźniarką hitlerowskich obozów zagłady, po wojnie mieszkała w Paryżu. Wraz z mężem, Kazimierzem Romanowiczem, założyła księgarnię i wydawnictwo Libella oraz Galerię Lambert, miejsca stanowiące jedne z najważniejszych emigracyjnych ośrodków kultury do połowy lat 90. Pisała przede wszystkim powieści psychologiczne poświęcone przeżyciom obozowym i problemom życia na emigracji, wśród nich „Baśkę i Barbarę”, „Przejście przez Morze Czerwone”, „Łagodne oko błękitu”.