Event
Oświecenie jako zmiana języka
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN serdecznie zaprasza do udziału w konferencji „Oświecenie jako zmiana języka”, która odbędzie się w Pałacu Staszica w Warszawie w dniach 28-29 listopada 2024 r. pod patronatem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym.
Celem naszej konferencji jest przyjrzenie się zmianom, jakie zaszły na różnych poziomach języka – od sposobu mówienia, przez organizację wypowiedzi, po tworzenie i przemiany „języków” rozmaitych dziedzin kultury – w epoce, za symboliczny początek której przyjmuje się wydanie traktatu O poprawie wad wymowy Stanisława Konarskiego.
Podczas obrad badacze z różnych ośrodków naukowych, reprezentujący różne dyscypliny poruszą między innymi takie zagadnienia jak:
- zmiana języka polityki w epoce stanisławowskiej
- wprowadzenie nauki języków nowożytnych w zreformowanej szkole
- pierwsze głosy postulujące odnowę polszczyzny
- oświeceniowe sposoby mówienia o sztuce
- język związany z nowymi lub w poprzednich epokach mniej znaczącymi zjawiskami w kulturze XVIII w. (moda, miasto, człowiek i natura)
- nowy język refleksji o literaturze, przemiany języka literackiego w prozie i poezji
- nowoczesny język retoryki oświeceniowej - mowy sejmowe, kaznodziejstwo, prawodawstwo, retoryka okolicznościowa
- nowe pojęcia z zakresu polityki i próba ich definicji przez ludzi oświecenia
- nowe sposoby wyrażania emocji w pamiętnikach oświeceniowych
- zmiany języka w relacjach z podróży
- nowoczesny język korespondencji prywatnej i publicznej XVIII w.
- przemiany języka a powstanie polskiej sceny narodowej
- „język wolności” w teatrze operowym
- odzwierciedlenie przemian języka w encyklopediach, słownikach, gramatykach
- całościowe spojrzenie na zmiany języka (języków) z perspektywy końca epoki.
Obrady będą odbywać się w tematycznych sekcjach oraz plenarnie w formie stacjonarnej.
Mamy nadzieję, że nasza konferencja otworzy nowe pola i perspektywy badań oświecenia i znaczenia języka w epoce, która uczyniła zeń jeden z ważniejszych problemów poddawanych refleksji, a często także stanowiący zarzewie sporów i polemik. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału i zabierania głosu w dyskusji.
Program konferencji dostępny jest w załączonym poniżej pliku.
Information
See also
III Kongres Badaczy Osiemnastego Wieku
W dniach 15-17 września w Poznaniu odbędzie się III Kongres Badaczy Osiemnastego Wieku.
Nabór artykułów do ,,Acta Humana”
Redakcja czasopisma naukowego ,,Acta Humana” ogłasza nabór artykułów, recenzji i sprawozdań do VII numeru, którego temat przewodni brzmi:
Kopernik w XVIII wieku
Pracownia Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich PAN planuje włączyć się w obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, organizując zdalną konferencję naukową dedykowaną pamięci o uczonym w piśmiennictwie i kulturze XVIII wieku.
Referat Dr Magdaleny Ślusarskiej "Pijarzy litewskiej prowincji Zakonu Szkół Pobożnych w krajobrazie intelektualnym drugiej połowy XVIII wieku. O błędach i uproszczeniach dawnej historiografii polskiej i potrzebie nowych badań, o konieczności rewizji dyskusyjnych poglądów i reinterpretacji wymowy źródeł" / z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN zaprasza na piąte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", które odbędzie się w czwartek 18 lutego 2021 w godzinach 11.00-13.00 na platformie Google Meet.