Event
Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa
Międzynarodowa konferencja naukowa: „Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa”.
Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL zaprasza na międzynarodową konferencję naukową: „Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa”. Konferencja, współorganizowana przez Uniwersytet Europejski Viadrina, odbędzie się w dniach 14-15 września 2018 r. w sali 56 Centrum Transferu Wiedzy KUL. Obrady konferencyjne poprzedzi spotkanie literackie z Piotrem Pazińskim w „Ośrodku Brama Grodzka – Teatrze NN”, 13 września o godz. 19.00 (prowadzenie: Sławomir Jacek Żurek).
Information
See also
Trzecie pokolenie. Postpamięciowe skutki II wojny światowej i Zagłady
Choć od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat, skutki tego wydarzenia, podobnie jak innych, bezpośrednio z nim związanych, są nadal odczuwalne. Podczas gdy faktyczni ich świadkowie coraz liczniej odchodzą, traumatyczne wydarzenia i ich konsekwencje stają się przedmiotem narracji tworzonych przez tych, którzy doświadczyli ich wyłącznie w formie zapośredniczonej. O drugiej wojnie światowej i Zagładzie opowiadają już niemal wyłącznie kolejne generacje.
Post-Socialist Memory in Global Perspective: Postcolonialism, Post-transition, Post-trauma
The conference will take place exclusively online. The conference language is English. The conference will run over two weeks, four days a week (Monday through Thursday): 21 September to 24 September and 28 September to 1 October.
Recepcja współczesnej literatury niemieckojęzycznej w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i w Polsce - różnice i podobieństwa
Instytut Filologii Obcych zaprasza do udziału w trzeciej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej RECEPCJA WSPÓŁCZESNEJ LITERATURY NIEMIECKOJĘZYCZNEJ W AUSTRII, NIEMCZECH, SZWAJCARII I W POLSCE - RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA (III).
Zookrytyka i Zagłada
Bardzo gorąco zapraszamy Państwa do udziału w dyskusji o książkach "Realizm ekologiczny. Od ekokrytyki do zookrytyki w literaturze polskiej" Anny Barcz (Katowice, 2016) i „Dlaczego gęsi krzyczały? Zwierzęta i Zagłada w literaturze polskiej XX i XXI wieku" Piotra Krupińskiego.