Event
Trzecie pokolenie. Postpamięciowe skutki II wojny światowej i Zagłady
Choć od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat, skutki tego wydarzenia, podobnie jak innych, bezpośrednio z nim związanych, są nadal odczuwalne. Podczas gdy faktyczni ich świadkowie coraz liczniej odchodzą, traumatyczne wydarzenia i ich konsekwencje stają się przedmiotem narracji tworzonych przez tych, którzy doświadczyli ich wyłącznie w formie zapośredniczonej. O drugiej wojnie światowej i Zagładzie opowiadają już niemal wyłącznie kolejne generacje.
W tej perspektywie mianem „trzeciego pokolenia” określa się grupę ludzi urodzonych w podobnym czasie, a łącząca ich kategoria sugeruje, że dzielą oni wspólne doświadczenie - czy to biograficzne, wynikające z indywidualnych historii przodków, czy kolektywne, związane z dorastaniem w określonych realiach polityczno-społecznych. Znajdują się w strefie wpływu tych samych, traumatycznych wydarzeń, choć oddzielonych historycznym dystansem.
Podczas konferencji chcielibyśmy zastanowić się, na jakich zasadach, w jakim celu i przy użyciu jakich metod najmłodsza generacja twórców (żydowskich, polskich, niemieckich, palestyńskich oraz innych narodowości) odwołuje się do wątków II wojny światowej i Zagłady; ustalić, jak na te narracje wpływa rodzinny i narodowy kontekst, do którego przynależą. Chcielibyśmy również zaprosić do refleksji nad czynnikami kształtującymi myślenie o samej kategorii pokolenia, jej literackim, kulturowym i psychologicznym wymiarze i jej interpretacyjnej przydatności w kontekście kulturowych reprezentacji doświadczenia II wojny światowej i Zagłady.
Proponowane zagadnienia:
- Kategoria trzeciego pokolenia po II wojnie światowej i Zagładzie - definicyjne wyzwania, ograniczenia, możliwości
- Twórcy trzeciego pokolenia wobec czynników biograficznych i politycznych
- Trzecie pokolenie jako kategoria relacyjna (obejmująca różne perspektywy narodowe, klasowe etc..)
- Trzecie pokolenie w ujęciach porównawczych
- Polscy/żydowscy/palestyńscy/niemieccy/… twórcy trzeciego pokolenia
- Trzecie pokolenie i nowe poetyki w mówieniu o pamięci (np. satyra wobec przymusu pamięci, strategie demaskatorskie wobec ideologizacji pamięci)
- Autorzy trzeciego pokolenia wobec procesów włączania do wspólnoty pamięci i wykluczania z niej
Na propozycje wystąpień (abstrakt o objętości ok. 300 słów) czekamy do 18 lutego 2017 roku. Nie przewiduje się opłaty konferencyjnej. Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie monografii wieloautorskiej.
Zgłoszenia, wraz z informacją o afiliacji, prosimy wysyłać na adres jagoda.budzik@amu.edu.pl.