Event
Przestrzenie otwarte – przestrzenie zamknięte / z cyklu Przestrzeń jako kategoria poetyki
Pracownia Teorii i Antropologii Literatury zaprasza na kolejną konferencję z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki”, poświęconego problematyce przestrzeni w perspektywie poetyki historycznej i teorii literatury.
W tym roku proponujemy poszerzenie formuły dotychczasowych spotkań o perspektywę kulturoznawczą. Zapraszany Państwa do dyskusji nad następującymi zagadnieniami:
- doświadczenie otwartości lub zamknięcia oddane w szeroko rozumianych tekstach kultury, interpretowanych w kontekście geokrytycznym i geoestetycznym;
- społeczne przestrzenie otwarte/zamknięte w aspekcie psychologii przestrzeni;
- emocje w przestrzeniach otwartych/zamkniętych w aspekcie psychologii przestrzeni;
- geograficzne przestrzenie otwarte/zamknięte w aspekcie geografii emocji;
- figury retoryczne wyrażające doświadczenie otwartości czy zamknięcia;
- doświadczenie otwartości/zamknięcia w przestrzeniach miejskich i wiejskich;
- krajobrazy otwarte/zamknięte przedstawione w literaturze i sztuce;
- przestrzenie ruchu i bezruchu;
- przestrzenie spacerów, wędrówek, błądzenia, ucieczek, migracji, powrotów;
- przekraczanie granic geopolitycznych, egzystencjalnych, psychospołecznych.
Uprzejmie prosimy o nadsyłanie propozycji referatów wraz z krótkim streszczeniem do dnia 30 kwietnia 2022 roku pocztą elektroniczną na adres: ztial.uwb@gmail.com.
Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 minut. Wersja do druku może mieć objętość do 1 arkusza wydawniczego (40 tys. znaków). Planujemy publikację artykułów w „Białostockich Studiach Literaturoznawczych” (40 pkt.) i w monografii.
Przewidujemy możliwość zorganizowania konferencji w trybie hybrydowym. Opłata konferencyjna wynosi 350 zł (w przypadku uczestnictwa on-line 250 zł) i pokryje koszty organizacyjne (wyżywienie, materiały konferencyjne) oraz częściowo koszty publikacji monografii pokonferencyjnej. Opłata nie obejmuje kosztu noclegów, deklarujemy jednak pomoc w ich rezerwacji. Szczegółowe informacje w tym zakresie prześlemy w kolejnym liście.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej konferencji!
dr hab., prof. UwB Elżbieta Konończuk
dr hab. Elżbieta Sidoruk dr Szymon Trusewicz
Information
See also
Przestrzeń jako kategoria poetyki
Pracownia Teorii i Antropologii Literatury (Uniwersytet w Białymstoku) zaprasza na kolejną konferencję z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki” poświęconego problematyce przestrzeni w perspektywie poetyki historycznej i teorii literatury.
Krajobraz w tekstach kultury /XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Przestrzeń jako kategoria poetyki"
Pracownia Teorii i Antropologii Literatury (Katedra Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku) zaprasza na kolejną konferencję z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki” poświęconego problematyce przestrzeni w perspektywie poetyki historycznej i teorii literatury. W tym roku chcielibyśmy zaproponować jako kluczową kategorię analityczno-interpretacyjną pojęcie krajobrazu funkcjonujące w różnych dyscyplinach humanistycznych i szczególnie poręczne w badaniach o charakterze transdyscyplinarnym.
Zaproszenie do publikacji w kolejnym numerze "Zagadnień Rodzajów Literackich": Przestrzeń jako kategoria kulturowa
Czasopismo "Zagadnienia Rodzajów Literackich. Formy kultury i teorii" zaprasza do współpracy autorów zainteresowanych tematyką przestrzeni w kulturze (nie tylko literackiej).
Podziemia w kulturze współczesnej - konferencja z cyklu: Przestrzeń w kulturze współczesnej
Ważnym nurtem współczesnej humanistyki są badania związane z kategoriami miejsca i przestrzeni (w tym podziemi). Zainteresowaniem literaturoznawców, kulturoznawców i przedstawicieli innych dyscyplin cieszą się m.in. topografia, geografia, kartografia. Przestrzenne konteksty kultury prowokują do refleksji i podejmowania prób formułowania teorii badawczych w ramach takich dziedzin jak np. geopoetyka, geohistoria, geobiografistyka czy geokulturologia.