Event
Spotkanie edytorów i leksykografów cyfrowych
W spotkaniu wezmą udział zespoły zajmujące się filologicznymi projektami cyfrowymi:
- KorBa - Elektroniczny korpus tekstów polskich z XVII i XVIII wieku,
- Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka,
- Słownik polszczyzny XVI wieku,
- Zakład Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich UMK.
- Zespół Nowej Panoramy Literatury Polskiej CHC IBL PAN zaprezentuje m.in. wersję "beta" korespondencji cyfrowej Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego.
Spotkanie odbędzie się w sali 144 Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72) o godz. 11:00.
Wstęp wolny!
Related to the event
Nowa Panorama Literatury Polskiej
Nowa Panorama Literatury Polskiej to platforma służąca prezentacji wyników badań naukowych w środowisku cyfrowym. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na szeroki i darmowy dostęp do treści na wysokim poziomie merytorycznym stanowiąc znak przemian współczesnej humanistyki pod wpływem mediów cyfrowych
Słownik polszczyzny XVI wieku i Internetowy słownik polszczyzny XVI wieku – tomy 36-43
W ramach projektu przewidziana jest kontynuacja długofalowych prac nad "Słownikiem polszczyzny XVI wieku", będącym naukowym słownikiem dokumentacyjnym, którego głównym założeniem jest opis polszczyzny epoki renesansu, czyli okresu kształtowania się języka narodowego. "Internetowy słownik polszczyzny XVI wieku" pozwoli rozszerzyć jego zasięg ze względu na nowe sposoby prezentacji materiału oraz publikację w medium cyfrowym. W ramach projektu są kontynuowane prace nad tomami 36-43 tradycyjnego słownika wychodzącego drukiem. Jako uzupełnienie słownika przewidzane są edycje szesnastowiecznych źródeł w postaci tekstu transkrybowanego z komentarzem filologicznym i poświęconych im studiów. Powstającą edycję internetową uzupełniać będzie biuletyn internetowy, pozwalający rozszerzyć refleksję teoretyczną nad materiałem językowym o zakres nieujmowany dotąd w słowniku. Realizacja proponowanego projektu badawczego znacząco rozwinie wiedzę o dawnej polszczyźnie, przyczyniając się do ocalenia dziedzictwa kulturowego Polski.
See also
Elektroniczny Korpus Tekstów Polskich z XVII i XVIII w. (do 1772 r.) jako zasób dla badaczy historii języka / z cyklu "Lunch z humanistyką cyfrową"
Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2018 o 13:30 w sali konferencyjnej Instytutu Języka Polskiego PAN przy al. Mickiewicza 31 w Krakowie.
Jak mały może być korpus? Skuteczność ekstrakcji słów kluczowych metodą TF-IDF a rozmiar korpusu / z cyklu Lunch z humanistyką cyfrową
Gośćmi kolejnego spotkania będą Albert Leśniak i Małgorzata Czachor (IJP PAN).
Dawna i nowa polszczyzna w słownikach
Oddział Warszawski Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zaprasza na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Języka Ojczystego: "Dawna i nowa polszczyzna w słownikach" 23 lutego o godz. 13:00, ul. Dewajtis 5 Wydział Nauk Humanistycznych UKSW, Aula Jana Pawła II Reprezentanci zespołów autorskich pokażą zastosowanie słowników internetowych i zaproszą do udziału w warsztatach:
Konferencja DARIAH-PL „Humanistyka Cyfrowa – badanie tekstów, obrazów i dźwięku”
PROGRAM KONFERENCJI