Event
Wernisaż multimedialnej wystawy „SHARDS OF UNJUDGED CRIMES” – Ukrainian eyewitness testimonies of Russian crimes
Instytut Pileckiego zaprasza na wernisaż multimedialnej wystawy „SHARDS OF UNJUDGED CRIMES” – Ukrainian eyewitness testimonies of Russian crimes – w czwartek 11 maja o godz. 17.00, do sali wystawowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) przy ul. Dobrej 56/66.
Obecność wszystkich, którzy mogą wesprzeć głos Ukrainy i sprawić, że będzie on słyszalny w świecie i w ludzkich sercach – jest dla Ukraińców bardzo ważna. Środowiska ukraińskie będą licznie reprezentowane na wernisażu, będzie możliwość spotkania tam zarówno świadków wojny jak i tych Ukraińców, którzy pracą w Centrum Lemkina dokumentują losy swojego kraju. (informacja prasowa Instytutu Pileckiego)
Polska jest światowym liderem w zbieraniu świadectw zbrodni jakich Rosja dopuszcza się w Ukrainie. Świadectwa tych, których doświadczeniem był kontakt z rosyjskim bestialstwem zbiera Centrum Lemkina założone w pierwszych dniach wojny przez Instytut Pileckiego. Instytut nie tylko je archiwizuje. Zgodnie z założonym celem, świadectwa te są aktywnym głosem Ukrainy i świata, domagającym się rozliczenia i zatrzymania przestępstw wyrządzanych przez rosyjskiego wojska. Pracy, jaką Centrum Lemkina dokonuje zaangażowaniem swoich pracowników oraz wolontariuszy polskich i ukraińskich przygląda się cały świat.
Dziennikarze towarzyszą zbierającym świadectwa, CL pomaga spotkać dwie siły skutecznego przekazu medialnego: ofiary zbrodni oraz media, których misją jest nagłaśnianie wydarzeń i problemów najważniejszych. Instytut Pileckiego. Zapisy i filmy Instytut Pileckiego emituje w przestrzeń świadomości publicznej w międzynarodowych debatach, konferencjach, spotkaniach. Przetwarza je również na język sztuki w teatralnych formach artystycznych i wystawach.
W czwartek 11 maja będą mogli Państwo zajrzeć do obszernego archiwum zapisów obecnej wojny.
Zapraszamy do realiów tej wojny, jeszcze raz podkreślając fakt, że moc tych świadectw nie będzie wyciszona tylko wtedy, kiedy Państwo wypuszczą je w przestrzeń medialnego przekazu. Wystawa była prezentowana w Berlinie, spotykając się z dużym i bardzo solidarnym wsparciem mediów niemieckich.
W Warszawie wystawa będzie dostępna do 31 maja 2023 roku.
press@instytutpileckiego.pl
Information
See also
Podwójnie wolne – 102 lata temu kobiety w Polsce zdobyły prawa wyborcze!
Wydany 28 listopada 1918 roku dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego przyznał kobietom w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze. Podobne prawa przysługiwały wówczas obywatelkom zaledwie kilku krajów na świecie. Instytut Pileckiego przypomina o tej ważnej rocznicy premierą animowanego filmu i wirtualną wystawą o tamtych wydarzeniach. „Podwójnie wolne” – to słowa jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada. Fraza ta najtrafniej opisuje ówczesne doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.
Zbrodnie – historia, społeczeństwo, kultura i media (edycja 4)
Po raz kolejny – czwarty już – zapraszamy do udziału w konferencji , w której chcemy poruszyć problematykę zbrodni, zbrodniczości etc. Dyskursy dotyczące najróżniej pojmowanych zbrodni dominują we współczesnych mediach informacyjnych i społecznościowych, a gdy wpisać w wyszukiwarkę Google hasło „zbrodnia”, pojawiają się najrozmaitsze odniesienia – od definicji czynu, poprzez jego (pop)kulturowe zapisy czy artystyczne (re)interpretacje, aż do kontekstów psychologicznych, kryminalistycznych, socjologicznych, historycznych czy filozoficznych.
Na tropach zbrodni. Historia - kultura - afekty
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na ogólnopolską konferencję naukową Na tropach zbrodni. Historia - kultura - afekty, która odbędzie się w dniach 26-27 maja 2018 roku na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wernisaż wystawy "Mrożek - życie warte jest życia"
23 czerwca w Stacji Naukowej PAN w Rzymie odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Chary "Mrożek - życie warte jest życia". Wystawa jest fotograficznym zapisem ostatnich lat życia jednego z najlepszych dramaturgów na świecie, Sławomira Mrożka. Jego twórczość jest powszechnie znana, ale życie prywatne było od zawsze owiewane aurą tajemnicy, dlatego prezentowane fotografie, oprócz wartości estetycznej na najwyższym poziomie, niosą też ze sobą niezwykle cenne wartości dokumentalne. Wystawa będzie eksponowana do 31 grudnia br. Autor, Paweł Chara jest znanym fotografikiem, osobistym sekretarzem pisarza, założycielem Fundacji im. Sławomira Mrożka.