Event
Wykład Gustavo Fernandeza Rivy "Network Analysis of Medieval Manuscript Transmission. A Sample Study on Middle High German Sources" [Analiza sieciowa przekazów w średniowiecznych rękopisach. Badanie na przykładzie języka średnio-wysoko-niemieckiego] / z cyklu: Lunch z humanistyką cyfrową
Podczas wykładu zaprezentowany zostanie sposób badania przekazów średniowiecznych manuskryptów za pomocą analizy sieciowej. Znacznie rozwinięte w ostatnich latach komputerowe metody badania sieci mogą z powodzeniem być stosowane do badania przekazów tekstowych w średniowieczu.
Dane do niniejszego studium zostały skompilowane na podstawie internetowej bazy średniowiecznych rękopisów niemieckich Handschriftencensus i przekształcone w sieć wspólnych przekazów tekstowych za pomocą Pythona i Gephi. Wśród głównych kwestii, które zostaną poruszone, znajdą się pytania takie jak: Jakie jest względne znaczenie poszczególnych manuskryptów? Czy istnieją jakieś szczególne zasady, które wyjaśniają grupowanie tekstów w jeden kodeks? Czy możemy odkryć „strategie przetrwania” dzieł, które tłumaczyłyby jak przetrwały one do dziś, w przeciwieństwie do wielu utraconych źródeł?
Prezentacja zostanie wygłoszona w języku angielskim. Będzie transmitowana za pośrednictwem platformy YouTube. Streszczenie i link do prezentacji znaleźć można na stronie: http://scriptores.pl/dhlunch/15-03-2019/ .
Dr Gustavo Fernández Riva jest członkiem Instytutu Studiów Średniowiecznych na Universidade Nova de Lisboa (Portugalia) oraz Post-Doctoral Fellow w SECRIT-CONICET (Argentyna). Studiował literaturę i językoznawstwo (licencjat), germanistykę (magisterium) i uzyskał doktorat z literatury na podstawie pracy opartej o przygotowanie edycji cyfrowej wierszowanych opowiadań Konrada z Würzburga. Brał udział w wielu projektach dotyczących edycji cyfrowych i aktywnie rozwija narzędzia i zasoby do analizy komputerowej tekstów średniowiecznych.
Information
See also
Między historycznymi mitami a opisem źródła. Sakramentarz Tyniecki i problemy związane z jego średniowieczną proweniencją - dr Paweł Figurski
W wystąpieniu rewiduję dotychczasową historiografię na temat Sakramentarza Tynieckiego (Warszawa, BN, BOZ 8). Przede wszystkim kwestionuję pogląd, że ten średniowieczny rękopis został wyprodukowany na zamówienie władcy i był przeznaczony dla klasztoru w Tyńcu. Argumentację przeprowadzam na podstawie analizy źródła, a nie hipotetycznej rekonstrukcji kontekstu historycznego, który skłonił dotychczasowych badaczy do przyjęcia wielu wątpliwych tez.
Warsztaty sermonistyczne I. Badania nad kaznodziejstwem średniowiecznym w Polsce. Przegląd tematów
Pierwsza edycja warsztatów ma na celu skonsolidowanie środowiska młodych badaczy i wydawców średniowiecznych tekstów. Będzie to okazja do poznania się oraz do dyskusji o problemach wydawniczych i interpretacyjnych. Zaproszeni goście wygłoszą wprowadzające w tematykę sermonistyki referaty. Uczestnicy będą mieli okazję przedstawić wyniki swoich badań nad zbiorami lub pojedynczymi kazaniami średniowiecznymi, zarówno łacińskimi, jak i wernakularnymi (polskimi, czeskimi, niemieckimi).
Prof. UWr dr hab. Wojciech Mrozowicz: Cuda św. Szymona z Lipnicy w świetle nieznanego śląskiego przekazu rękopiśmiennego (z lat 80. XV w.) / z cyklu "Seminaria Mediewistyczne"
Pracownia Literatury Średniowiecza (Instytut Badań Literackich PAN), Pracownia Wiedzy o Dawnej Książce (Instytut Historii Nauki PAN) oraz Zakład Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Zakład Historii Języka Polskiego (Instytut Filologii Polskiej UAM) oraz Zakład Dziejów Społeczeństwa i Kultury Epoki Przedindustrialnej (Instytut Historii UJK) zapraszają na wspólne Spotkanie Mediewistyczne, które odbędzie się 26 marca 2021 roku o godz. 10. Odczyt na temat: Cuda św. Szymona z Lipnicy w świetle nieznanego śląskiego przekazu rękopiśmiennego (z lat 80. XV w.) wygłosi prof. UWr dr hab. Wojciech Mrozowicz.
Mgr Paulina Pludra-Żuk: referat Aurora: funkcja i transmisja średniowiecznego bestsellera na przykładzie polskich rękopisów /seminarium Manuscripta.pl i Pracowni Literatury Średniowiecza
Pracownia Literatury Średniowiecza (Instytut Badań Literackich PAN) i pracownia Manuscripta.pl (Instytut Historii Nauki PAN) zapraszają na kolejne połączone seminarium.