Event
XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie
XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie
(10-12 maja 2017) pod hasłem Biblioteka. Oczywiście!
Biblioteka UWM w Olsztynie w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zaprasza na cykl kulturalnych wydarzeń. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.
Tegoroczne obchody rozpoczynamy w środę (10 maja) akcją skierowaną do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym - W Bibliotece czytam i gram? Oczywiście! Już od rana dzieci ze zgłoszonych szkół będą miały okazję zagrać w przeróżne gry planszowe i zabawy. Zgodnie z zasadami grania Klubu Granny, otrzymają do wykonania karty z 12 zadaniami m.in. takimi jak: przemierzam labirynty (Magiczny labirynt), wyginam ciało (Wygibajtus), zapamiętuję (memo Świat wokół nas: ptaki, owady, grzyby, kwiaty Jacobsony), rozwiązuję łamigłówki (Quarto i Quoridor), ćwiczę refleks z robotami (Fabryka robotów), znam zwierzęta (Cardline: zwierzęta Rebel, Jaki to zwierzak Egmont). W tym dniu także nastąpi premiera europejskiej gry planszowej „Gwiezdny Express”. Partnerami spotkania są Granna i Akcja Czytam Sobie oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.
Tego samego dnia, odbędzie się również współorganizowane przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wydarzenie pod tytułem Biblioteka dla Głuchych i Słabosłyszących? Oczywiście! Cel spotkania to między innymi przybliżenie świadomości historii Kultury Głuchych, w trakcie którego zrealizujemy wycieczkę po terenie Biblioteki oraz warsztaty przygotowujące prezentację Pantominy Olsztyńskiej.
Kolejny dzień upłynie nam pod hasłem Poezja regionalna w Bibliotece? Oczywiście! Czwartkowym popołudniem (11 maja) będzie można wziąć udział w dwóch interesujących wydarzeniach: spotkaniu autorskim z Michałem Ostrowskim (tomik wierszy "Niedociśnienia" oraz proza "Stany rozdwojenia", wydane w 2017 roku) oraz debacie „Poezja w regionie, region w poezji” prowadzonej przez prof. Zbigniewa Chojnowskiego (Instytut Polonistyki i Logopedii, Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie). Na rozmowy o poezji zaproszeni zostali zarówno przedstawiciele młodego pokolenia poetów, jak i ich doświadczeni i uznani koledzy i koleżanki po piórze.
Ostatniego dnia Tygodnia Bibliotek w ramach akcji Mole w Bibliotece? Oczywiście! zapraszamy na happening naukowo-artystyczny, w trakcie którego uczestnicy będą malować na dachówkach wyobrażenia moli książkowych (zobaczyć będzie można m.in. dachówkę z Włoch znalezioną w miejscu starego klasztoru). Molowe opowieści snuć będą m.in. prof. Stanisław Czachorowski (Wydział Biologii i Biotechnologii UWM) oraz Studenci Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Efektem spotkania będzie Molariusz Warmińsko-Mazurski, czyli ekspozycja pomalowanych dachówek na specjalnym stelażu przed Biblioteką.
Dodatkowo przez cały Tydzień Bibliotek odbywał się będzie konkurs fotograficzny - Oznacz hashtag w bibliotece, w którym można będzie wygrać czytnik e-książek. Sponsorem konkursu jest firma OGIT.pl (http://www.ogit.pl/).
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek i śledzeniu Wydarzenia na Facebooku.
ul. Oczapowskiego 12B
10-719 Olsztyn
http://bu.uwm.edu.pl
e-mail: bib.uwm@uwm.edu.pl
Information
See also
Projekt PATRIMONIUM / Konferencja inaugurująca i koncert
Biblioteka Narodowa serdecznie zaprasza na konferencję i koncert inaugurujące projekt PATRIMONIUM – największy w historii kultury polskiej projekt digitalizacji i udostępnienia online ponad miliona najcenniejszych, często unikatowych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. Konferencja z udziałem dyrektora BN dr. Tomasza Makowskiego i dyrektora BJ prof. Zdzisława Pietrzyka oraz koncert „Carmen patrium” zespołu Monodia (...)
Od skryptoriów po nowe media
Koło Naukowe Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Przestrzeń biblioteki, przestrzeń kultury
Zakład Badań Kulturowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach zapraszają studentów, doktorantów, członków kół naukowych do udziału zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej Międzynarodowej Konferencji Naukowej
7. Przegląd Wydawnictw Regionalnych
7. PRZEGLĄD WYDAWNICTW REGIONALNYCH