Nowość wydawnicza
Historia języka, dialektologia i onomastyka w nowych kontekstach interpretacyjnych
Niniejszy tom powstał dla uczczenia przypadającej w 2017 roku 40. rocznicy śmierci Profesora Mieczysława Karasia (1924–1977), wybitnego uczonego, językoznawcy polonisty, który wniósł istotny wkład w rozwój takich dyscyplin, jak: dialektologia, historia języka polskiego, onomastyka i wiedza o współczesnej polszczyźnie.
Dorobek naukowy Mieczysława Karasia stał się inspiracją dla współczesnych badaczy do podjęcia rozważań nad różnymi zjawiskami językowymi osadzonymi w nowych kontekstach interpretacyjnych i z wykorzystaniem nowych metodologii. Wartością niniejszego zbioru jest wielotematyczność. Poza artykułami poruszającymi zagadnienia szczegółowe znajdziemy tu prace dotyczące życia i działalności naukowej Profesora, a także Jego wkładu w rozwój szeroko pojętego językoznawstwa polonistycznego.
Publikację można pobrać ze strony Wydawnictwa UJ (https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3434,strona,Historia_jezyka_dialektologia_i_onomastyka_w_nowych_kontekstach_interpretacyjnych,katid,298.html).
Informacje
Zobacz także
Bogactwo współczesnej polszczyzny
Autor/Redaktor: Sylwia Przęczek-Kisielak, Piotr Żmigrodzki
Celem tej publikacji jest ukazanie „bogactwa współczesnej polszczyzny”, a więc tych jej aspektów, które zasługują na pochwałę, a przynajmniej na refleksyjną zadumę. Od blisko ćwierćwiecza rozwija się polszczyzna w niepodległej Polsce w sposób nieskrepowany, uwolniona od propagandowych ograniczeń, rozwija się wraz ze społeczeństwem, które, po wejściu do rodziny wolnych narodów Europy, odkrywa zalety wolności i możliwości, jakie ta wolność niesie. (...)
Frazeologiczne innowacje uzupełniające współczesnej polszczyzny. Studia
Autor/Redaktor: Jolanta Ignatowicz-Skowrońska
Opisane w książce zjawiska przekonują, że zasób frazeologiczny polszczyzny podlega dziś licznym przeobrażeniom.
Nomen omen. Studium antroponimiczno-aksjologiczne
Autor/Redaktor: Iza Matusiak-Kempa
Monografia Izy Matusiak-Kempy poświęcona jest analizie nazw osobowych utworzonych od nazw pospolitych w kontekście potocznego systemu wartości.
Nowe, nowsze, najnowsze. O zmianach we współczesnej polszczyźnie
Autor/Redaktor: Ewa Kołodziejek
Książka zawiera teksty autorstwa Ewy Kołodziejek opublikowane w latach 2008–2016 w rożnych czasopismach i tomach zbiorowych.