Wydarzenie
O szczęściu: konteksty radosne / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "O szczęściu: konteksty radosne" (Katowice, 22–23 października 2018 roku), organizowanej przez Instytut Nauk o Literaturze Polskiej oraz Zakład Teorii i Historii Kultury INKSI Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Komisją Historycznoliteracką Oddziału PAN w Katowicach i Muzeum Historii Katowic.
Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "O szczęściu: konteksty radosne" (Katowice, 22–23 października 2018 roku), organizowanej przez Instytut Nauk o Literaturze Polskiej oraz Zakład Teorii i Historii Kultury INKSI Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Komisją Historycznoliteracką Oddziału PAN w Katowicach i Muzeum Historii Katowic.
Frédéric Lenoir, autor książki O szczęściu: podróż filozoficzna, pisał: „Istnieje zdecydowana rozbieżność między wielką popularnością zagadnienia [szczęścia] – wyraźnie widoczną w mediach – a zupełnym brakiem zainteresowania, nawet pogardą, z jaką się ono spotyka ze strony przeważającej części intelektualistów i naukowców”. Szczęście to kategoria, do której wielu badaczy podchodzi sceptycznie.
Przede wszystkim z racji wysoce subiektywnej, relatywnej, epizodycznej i trudno uchwytnej natury zjawiska, współczesnej komercjalizacji i banalizacji pojęcia, także z powodu obciążeń związanych z utopijnymi i zideologizowanymi projektami na życie wpisanymi w idee postępu i doskonalenia („pedagogizacja” szczęścia).
W roku 1776 „ubieganie się o szczęście” wpisane zostało do amerykańskiej Deklaracji niepodległości jako elementarne prawo człowieka. Wiek XIX przyniósł jednak krytykę indywidualnej pogoni za szczęściem (rozumianym jako mieszczańska tęsknota za komfortem i spokojem), zaś wiek XX, naznaczony dziejowymi kataklizmami, uczynił z nas pesymistów. Chcemy dziś zapytać o przeciwwagę dla estetyki tragedii, nieszczęścia, cierpienia i smutku, dla ugruntowanej we współczesnych badaniach nad
kulturą pozycji melancholii. Zapraszamy zatem do namysłu nad radosnym aspektem szczęścia.
W jednym z esejów Jorge Luis Borges zadaje pytanie: „Co myślimy o szczęściu?”, które chcielibyśmy uczynić punktem wyjścia do rozważań nad kategorią szczęścia w kulturze, sztuce, filozofii, historii. Borgesowskie pytanie wywołuje kolejne: „Jak myślimy o szczęściu?”, „Jakie tworzymy wyobrażenia szczęścia?”, „Czy jeszcze w ogóle o szczęściu myślimy?”. Zachęcamy też do refleksji nad zagadnieniami szczegółowymi, np. środkami wyrażania szczęścia (literackimi, muzycznymi, plastycznymi, architektonicznymi itd.). Inspiracją do badawczych poszukiwań może być myśl Le Corbusiera, który pisał: „słońce, przestrzeń i drzewa – uznałem za podstawowe materiały urbanistyki, nośniki «istoty szczęścia»”.
Celem konferencji jest refleksja nad kategorią szczęścia, jej miejscem w dyskursach artystycznych, społeczno-politycznych i naukowych. Do udziału w dyskusji na temat radosnych kontekstów szczęścia zapraszamy językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, historyków sztuki, znawców mediów, filozofów, historyków, socjologów.
Proponujemy namysł nad przykładowymi zagadnieniami:
- obrazy szczęścia w literaturze i w innych sztukach,
- sposoby doświadczania szczęścia,
- kulturowe wyznaczniki szczęścia,
- środki wyrazowe szczęścia (poetyckie, plastyczne, muzyczne, architektoniczne itd.),
- marzenia o szczęściu,
- narracje o życiu szczęśliwym,
- czas (czasy) szczęścia,
- przestrzenie szczęścia,
- niemelancholicy,
- felicytologia pracy naukowej.
Prosimy o nadsyłanie tematów wystąpień wraz z krótką informacją dotyczącą zwartości merytorycznej referatów do 15 września 2018 roku na adres: komisja.historycznoliteracka@gmail.com.
O przyjęciu referatów powiadomimy Państwa drogą elektroniczną (zastrzegamy sobie możliwość wyboru tematów).
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł i nie obejmuje noclegów, zapewniamy natomiast posiłki w formie bufetu w przerwach obrad. Planujemy też publikację zbierającą naukowe efekty konferencji.
W imieniu organizatorów:
dr hab. prof. UŚ Anna Szawerna-Dyrszka
dr hab. Anna Gomóła
dr hab. Ireneusz Gielata
Zobacz także
Samych sukcesów w 2018 r!
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy samych sukcesów, szczęścia i spełnienia planów w 2018 r.
Dr hab. Estera Lasocinska: referat "Epikurejska idea szczęścia w literaturze polskiej renesansu i baroku. Od Kallimacha do Potockiego – podsumowanie i perspektywa nowych badań" / z cyklu "Warszawskie Czwartki Staropolskie"
Pracownia „Humanizm. Hermeneutyka wartości” na Wydziale „Artes Liberales” UW oraz Ośrodek Badań nad Reformacją i Kulturą Intelektualną w Europie Wczesnonowożytnej na Wydziale „Artes Liberales” UW, Pracownia Literatury Renesansu i Baroku w Instytucie Badań Literackich PAN, Zakład Studiów nad Renesansem w Instytucie Filologii Klasycznej UW, Zespół Kultury Staropolskiej w Instytucie Kultury Polskiej UW serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Warszawskich Czwartków Staropolskich".
Epikureizm i jego recepcja w literaturze polskiego renesansu. Marcin Bielski - Mikołaj Rej - Jan Kochanowski
Wydział “Artes Liberales” UW oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na seminarium z cyklu "Men and Ideas in the Renaissance", który odbędzie się 17 II 2016 (środa) w IFiS PAN (s. 154 Pałacu Staszica) o godz. 15.30. Referat przedstawi Dr hab. Estera Lasocińska (Instytut Badań Literackich PAN).
Łapacz snów. Neil Gaiman i jego twórczość - ogólnopolska konferencja naukowa
Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową "Łapacz snów. Neil Gaiman i jego twórczość", która odbędzie się w dniach 22–23 września 2016 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.