Wydarzenie
Polsko-białoruskie związki językowe, literackie, kulturowe i historyczne (UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE. O nowym terminie organizatorzy poinformują wkrótce)
Konferencja odbędzie się pod znakiem wspólnego dziedzictwa kulturowego, historycznego, literackiego i kontaktów językowych, czyli tego, co łączy narody: polski i białoruski. Sąsiedztwo języków i kultur prowadzi do swoistego dialogu, przenikania się, integracji i w rezultacie powstawania nowych, odmiennych wartości.
Losy Białorusinów i Polaków od stuleci krzyżowały się, dając nowe bodźce pobudzające wyobraźnię i stymulujące do inwencji twórczej. Wielu wybitnych polskich działaczy narodowych, pisarzy, twórców urodziło się na ziemiach obecnej Białorusi, a białoruskich – w granicach państwa polskiego, co zachęca badaczy po obu stronach granicy do nowych poszukiwań i nowego oglądu relacji polsko-białoruskich.
Badacze z Polski i Białorusi oraz innych państw będą mogli zaprezentować najnowsze osiągnięcia podczas obrad plenarnych, a także podczas pracy w sekcjach.
Przewidywane są 20-minutowe wystąpienia plenarne oraz 15-minutowe wystąpienia w sekcjach.
Językami konferencji są: białoruski, polski, angielski, rosyjski.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy nadsyłać do 15 lutego 2020 roku na adres e-mailowy organizatorów: konferencjakb@gmail.com.
Koszty przejazdu, zakwaterowania oraz wyżywienia pokrywają uczestnicy.
Opłata konferencyjna wynosi 300 złotych i obejmuje: udział w konferencji, druk artykułu, uroczystą kolację, przerwy kawowe. Osoby chcące otrzymać fakturę powinny poprosić jednostkę wysyłającą na konferencję o dokonanie przelewu z konta jednostki (a nie prywatnego konta uczestnika konferencji). Termin uiszczenia opłaty konferencyjnej upływa 1 marca 2020 roku. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwość zaocznego udziału w konferencji przy opłacie konferencyjnej w wysokości 150 złotych. Jednakże uiszczenie opłaty konferencyjnej nie gwarantuje publikacji tekstu. Opublikowanie artykułu zależy od pozytywnych recenzji recenzentów.
Uczestnicy konferencji sami dokonują rezerwacji noclegów w hotelach. Oto hotele usytuowane najbliżej miejsca konferencji (konieczna rezerwacja z dużym wyprzedzeniem):
− Hotel Sokrates, http://www.hotelsokrates.uw.edu.pl/;
− Pokoje gościnne Instytutu Fizyki PAN, http://www.ifpan.edu.pl/pokojegoscinne/.
Przewidywany jest druk artykułów w recenzowanej i punktowanej (80 pkt) monografii wydanej pod auspicjami Uniwersytetu Warszawskiego.
KOMITET ORGANIZACYJNY:
prof. dr hab. Mikałaj Chaustowicz
dr hab. Radosław Kaleta
dr Katarzyna Drozd
dr Volha Tratsiak
mgr Iryna Aheyeva
mgr Maryla Chaustowicz
mgr Anna Siwirska
(informacja Organizatorów)
Informacje
Zobacz także
Polsko-białoruskie związki językowe, literackie, kulturowe i historyczne. Z okazji 65-lecia Katedry Białorutenistyki na Uniwersytecie Warszawskim
Katedra Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową w trybie online.
Białorusko-polskie stosunki kulturowo-językowe
Polsko-białoruskie związki językowe, literackie i historyczno-kulturowe
Wydział Filologiczny Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku na Białorusi zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Polsko-białoruskie związki językowe, literackie i historyczno-kulturowe”, zorganizowaną z okazji 220-lecia urodzin Adama Mickiewicza.
Pamięć kultury: żywe słowo Elizy Orzeszkowej / Międzynarodowa konferencja naukowa
Organizatorzy: