Событие
Antropologia przyszłości. Literackie obrazy futurologiczne na przestrzeni dziejów
Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku
wraz z Grodzieńskim Uniwersytetem im. Janki Kupały
serdecznie zaprasza
do uczestnictwa w III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu
„W kręgu problemów antropologii literatury”,
która odbędzie się w dwóch etapach w dniach 19-23 września 2016 r.:
19-21 września w Grodnie, a 22-23 września w Białymstoku
Mogą Państwo wziąć udział w jednym z etapów konferencji (1 referat i 1 publikacja) lub w dwóch etapach (2 odrębne referaty i 2 publikacje).
Chętnych do wzięcia udziału w dwóch etapach konferencji prosimy, aby nadsyłać dwa oddzielne zgłoszenia na odpowiednie adresy elektroniczne.
Temat konferencji w Białymstoku: „Antropologia przyszłości. Literackie obrazy futurologiczne na przestrzeni dziejów”.
W ramach tematu proponujemy podjęcie dyskusji nad następującymi kwestiami:
● Profetyczne gatunki literackie: apokalipsy, proroctwa, przepowiednie, wizje, wieszcze sny, utopie i antyutopie, fantastyka naukowa, „powieści-ostrzeżenia”; dyskurs literacki wobec dyskursu religijnego i naukowego.
● Historyczne i literackie portrety proroków, jasnowidzów, wróżbitów, uczonych-futurologów, pisarzy-fantastów itp.
● Wizje i prognozy wobec realnej rzeczywistości: sprawdzalność przepowiedni w przeszłości, literatura współczesna wobec realnych i przepowiadanych zagrożeń; perspektywy trans- i posthumanizmu.
Temat konferencji w Grodnie: «Антропология времени».
Organizatorów interesują następujące problemy:
- культурные и национальные модели времени и их отражение в литературе и языке;
- категории вечность-история-повседневность, временность-постоянство, в их влиянии на ментальность и поведенческие установки человека;
- письмо-телефон-телеграф-электронная почта как маркеры и знаки времени;
- время в координатах информационной цивилизации;
- время в разных пространствах – в мегаполисе, большом и маленьком городе, время в деревне, усадьбе, на даче; время в отпуске и в ситуации цейтнота, стресса;
- остановившееся и/или остановленное время;
- время измененного сознания (творчество, болезнь и т.д.).
Jesteśmy otwarci również na inne Państwa propozycje realizacji tytułowego tematu. Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy nie tylko przedstawicieli nauk filologicznych (literaturoznawców i lingwistów), ale także innych dziedzin humanistyki – filozofów, historyków, kulturologów.
Prosimy o powiązanie problematyki antropologicznej z poetyką utworów literackich.
Planowany czas prezentacji referatu – 20 minut. Koszty udziału w konferencji (przyjazdy, noclegi, wyżywienie) ponoszą sami uczestnicy bądź ich uczelnie macierzyste. Istnieje możliwość rezerwacji noclegów.
Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 350 zł, która obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, uroczystą kolację, publikację referatów.
Język referatu: polski lub rosyjski, białoruski, ukraiński.
Zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesyłać do 1 lipca 2016 r. na adres e-mail: konferencja.bialystok2016@gmail.com (Białystok) lub helen-bogdevich@yandex.by (Grodno).
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji.
Z wyrazami szacunku,
Organizatorzy konferencji
Prof. dr hab. Wanda Supa
Проф. Татьяна Евгеньевна Автухович
Sekretarz konferencji
dr Ewa Pańkowska
dr Weronika Biegluk-Leś
магистр Елена Богдевич
Dane kontaktowe:
Prof. dr hab. Wanda Supa
Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku
Katedra Rosyjskiej Literatury Współczesnej
Pl. Uniwersytecki 1
15-420 Białystok
Fax: 85 745 74 49, tel.: 85 745 74 50
Tel.: 504-330-189 (Ewa Pańkowska); 504-210-915 (Weronika Biegluk-Leś)
e-mail: konferencja.bialystok2016@gmail.com
Grodno: + 375 29 7830943 (Т.Е. Автухович);
e-mail: helen-bogdevich@yandex.by
Информация
Смотреть также
Inflantczycy. Łotewsko-polskie związki literackie, językowe i kulturowe w XIX I XX wieku / Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Akademia Technologiczna w Rēzekne, Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód" Uniwersytetu w Białymstoku, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego mają zaszczyt zaprosić na Międzynarodową Konferencję Naukową, która odbędzie się w Rēzekne w dniach 6-7 czerwca 2019 roku w Akademii Technologicznej w Rēzekne.
Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku
Konferencja "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku", która odbędzie się w dniach 7-8 XI 2016 w Gorzowie Wielkopolskim, projektowana jest jako kontynuacja dwóch cykli konferencyjnych "Literatura w mediach. Media w literaturze" oraz "Język i literatura w świecie ponowoczesnym". Tegoroczną konferencję organizuje Wydział Humanistyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża we współpracy z Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz Telewizją Polską S.A. Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Celem konferencji "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku" jest spotkanie literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców oraz przedstawicieli innych dyscyplin, których przedmiotem zainteresowania są sposoby przedstawiania drukowanych utworów literackich w przekazach pośrednich, m.in. ikonicznych, audialnych, audiowizualnych, hipertekstowych.
Obszary polonistyki. Inny/Obcy w polskiej kulturze, literaturze i języku | III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów
Koło Naukowe Polonistów i Koło Naukowe Antropologów Kultury Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na III Konferencję Naukową „Obszary Polonistyki. Inny/ Obcy w polskiej kulturze, literaturze i języku”, która odbędzie się 5 kwietnia 2016 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Rozważna i/czy romantyczna - kobiecość na przestrzeni wieków / I Interdyscyplinarna Konferencja Doktorantów i Młodych Naukowców
Celem spotkania jest dyskusja na temat wizerunku i roli kobiety na przestrzeni wieków w ujęciu historycznym, filozoficznym, językoznawczym, literaturoznawczym i kulturoznawczym. Konferencja stanowi również doskonałą okazję do podsumowania dotychczasowego stanu badań z zakresu historii kobiet, nakreślenia nowych problemów badawczych, a także integracji środowiska przedstawicieli nauk humanistycznych zajmujących się omawianą tematyką.