Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 09.05.2016 - 10.05.2016
Дата размещения: 16.03.2016

Kazanie wobec literatury - dawniej i dzisiaj

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Warszawa

Katedra Literatury XX wieku Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW zaprasza na międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję Kazanie wobec literatury - dawniej i dzisiaj.

Celem konferencji jest zbadanie relacji między kazaniem a literaturą (literackością). Będzie ona miała charakter interdyscyplinarny. Realizując zakreślony tematem problem, wkroczymy na teren literaturoznawstwa, językoznawstwa, retoryki, psychologii twórczości, a także teologii pastoralnej (zwłaszcza homiletyki). Sięgniemy do teorii literatury oraz do badań językoznawców zajmujących się językiem religijnym. Chcemy zbadać, na ile kazania – dawne i współczesne – mają walory dzieła literackiego, co jest nośnikiem ich literackości. Interesuje nas kazanie w odniesieniu do  systemu językowego, gatunku, komunikacji i kultury literackiej, publiczności, a także w szerszym kontekście kulturowym. Pragniemy wejść na teren socjologii literatury i odbioru dzieła literackiego oraz jego ontologii i aksjologii. Ponadto warto zastanowić się nad dialogowością i ideologią przekazów kaznodziejskich.

Przewidujemy dwa dni konferencyjnych obrad. W ich programie znajdzie się też czas na panel dyskusyjny.

Zaproszenie do udziału w konferencji kierujemy do uczelni wyższych w Polsce (także do seminariów duchownych) oraz do wybranych ośrodków naukowych za granicą – między innymi na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Słowacji.

Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 maja 2016 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prosimy, by deklarację o udziale w konferencji – wraz z propozycją tematu – przesłać na adres jej sekretarza do końca lutego 2016 roku. Ułatwiamy rezerwację noclegu. Opłata konferencyjna wynosi 250 zł (wyżywienie, bankiet, recenzowana książka pokonferencyjna). Informacje o rachunku, na który należy dokonać opłaty, terminie wpłat, a także  szczegółowym programie konferencji zostaną przesłane wraz z zawiadomieniem o akceptacji referatu.

Organizatorzy:
prof. dr hab. Krzysztof Dybciak                              
ks. prof. UKSW dr hab. Jerzy Sikora
mgr Jakub Jurkowski – sekretarz konferencji

adres kontaktowy:  kazaniewobecliteratury@gmail.com

Информация

Дата размещения:
16 марта 2016; 22:32 (Małgorzata Burta)
Дата правки:
27 марта 2016; 17:27 (Olga )

Смотреть также

15.02.2017

Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce

Szanowni Państwo,   W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy.     Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce.     W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju.     Czy dziś, gdy Polacy stanowią  największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska?   Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa  na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce?   Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce?   Głównymi zagadnieniami konferencji będą:

04.03.2016

Literatura – kultura – lektura 2: niska, popularna, masowa. Czy warto mówić o rejestrach?

Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych pracowników naukowych, doktorantów i studentów do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej

14.09.2015

Literatura współczesna i najnowsza w edukacji polonistycznej. Analizy i (re)interpretacje

Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej oraz Uniwersytet Rzeszowski zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w Rzeszowie w dniach 11–12 kwietnia 2016 r.:

24.11.2016

Wizualizacja informacji w humanistyce/Międzynarodowa Konferencja Toruńska

Wizualizacja informacji – ta unowocześniona technologia, a zarazem metodologia wkracza w każdą sferę ludzkiej aktywności: od badawczo-rozwojowej po biznesową, społeczną i artystyczną. Jest to praktyczna wiedza o tym, jak graficznie „opanować” ogromne zbiory danych, opisujących dany aspekt rzeczywistości.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах