Полонистический бюллетень
Дата размещения: 30.05.2017
Начало событияДата события: 11.05.2017 - 11.05.2017

Bielska polonistyka w wirtualnym świecie "Biuletynu Polonistycznego". Inauguracja cyklu spotkań "Tour de Polonistyka" (w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki)

"Polonistyka z klimatem" - tak krótko można określić bielskie studia "Filologia polska" na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej. Malownicza okolica, charyzmatyczni wykładowcy, emocjonujące życie studenckie i bogata tradycja miasta stanowią o jej wyjątkowości.

To właśnie w Bielsku-Białej dwa lata temu podczas zjazdu Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich zaprezentowaliśmy "wersję beta" "Biuletynu Polonistycznego". Historia zatoczyła koło - znów, tym razem 11 maja,  zagościliśmy w ATH, by rozmawiać o roli "Biuletynu Polonistycznego" i przyjrzeć się działalności filologii polskiej w Bielsku-Białej przez pryzmat informacji zamieszczonych w "Biuletynie". Tym samym zainaugurowaliśmy cykl "Tour de Polonistyka".

Co redakcja "Biuletynu" może zrobić dla promocji studiów polonistycznych? Kim są odbiorcy "Biuletynu"? W jakim kierunku powinien ewoluować i z jakich narzędzi korzystać? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć wspólnie ze studentami polonistyki i filologami z Katedry Literatury i Kultury Polskiej oraz Katedry Teorii i Praktyk Komunikacji.

To szczególne dla nas spotkanie było jednym z wielu, składających się na trzydniowy, osiemnasty już, Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Kolejnym, po spotkaniu "biuletynowym", wydarzeniem związanym z dziejami bielskiej filologii był wspomnieniowy wykład Profesor Anny Węgrzyniak, poprzedzający pokaz filmu Franciszka Dzidy "15 fotografii".

Franciszek Dzida, pierwowzór postaci Filipa Mosza, bohatera filmu "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego, roztoczył pieczę nad przybyłymi z Uniwersytetu Śląskiego badaczami literatury: Anną Węgrzyniak i Tomaszem Stępniem, którzy przyjechali do Bielska-Białej tworzyć od podstaw studia polonistyczne na ATH. Ze wspomnień Pani Profesor Węgrzyniak wyłonił się portret postaci barwnej, swoją osobowością wpływającej ożywczo na środowisko akademickie w Bielsku-Białej, którego życie codzienne dokumentował. Portret filmowca pochodzącego z małej miejscowości Chybie na Śląsku Cieszyńskim, zafascynowanego od najmłodszych lat procesem powstawania filmów, który jako ślusarz pracował w cukrowni, zanim w wojsku ukończył kurs kinooperatora. Mówiąc o nim, Pani Profesor przywołała pierwotne znaczenie słowa "amator" - miłośnik, osoba znajdująca w czymś upodobanie, pasjonat, przeciwieństwo fachowca-rzemieślnika, który wykonuje swój zawód w sposób wyuczony. Pod tym względem Franciszek Dzida był amatorem w najlepszym znaczeniu tego słowa.

W programie XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki polecamy również:

  • 12 maja, godz. 8:30

IV Beskidzkie Dyktando Festiwalowe
pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka
o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej i tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii
Kampus ATH, budynek L, Auditorium Maximum, sala L 128

  • 12 maja, godz. 10:00 - 11:00

wykład prof. Jerzego Bralczyka "O języku promocji i reklamy" oraz dyskusja
Kampus ATH, budynek L, Auditorium Maximum, sala L 128

  • 11-12 maja

wystawa "Secesja! – Zdziwieni? Zaskoczeni? Oczy Szeroko Otwarte"
Biblioteka Akademii Techniczno-Humanistycznej
budynek L, holl biblioteki, parter

 

Информация

Смотреть также

07.11.2019

Media w przestrzeni społecznej - przestrzeń społeczna w mediach

Wydział Zarządzania i Transportu, Katedra Nauk Ekonomicznych i Społecznych oraz Wydział Humanistyczno-Społeczny, Katedra Polonistyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Katedra Socjologii i Historii Wojskowości Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Wydział Humanistyczny, Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na jubileuszową X edycję cyklicznej, ogólnopolskiej konferencji medialnej pt. "Media w przestrzeni społecznej - przestrzeń społeczna w mediach".

01.05.2017

Wykład prof. dr hab. Anny Węgrzyniak „O ironii jako kategorii estetycznej – na przykładzie wybranych wierszy”

W czwartek 20 października w auli Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbędzie się wykład prof. dr hab. Anny Węgrzyniak „O ironii jako kategorii estetycznej – na przykładzie wybranych wierszy”.

01.05.2017

Konteksty medialne w edukacji humanistycznej

Miejsce konferencji: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – ODN w Oświęcimiu, ul. J. Bema 4

19.05.2017

Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Zielonej Górze

Zapraszamy na trzecie już otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka". Tym razem zawitamy do Zielonej Góry. O "Biuletynie Polonistycznym" opowie Mariola Wilczak. Spotkanie odbędzie się w Auli C na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (al. Wojska Polskiego 69).

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах