Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 13.10.2016 - 14.10.2016
Дата размещения: 27.05.2016

Żywioły. Motyw ognia w literaturze, kulturze i sztuce

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Gdańsk
Организаторы:
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые

Katedra Rosjoznawstwa, Kultury i Literatury Rosyjskiej Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego ma zaszczyt zaprosić do udziału w cyklicznej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Żywioły. Motyw ognia w literaturze, kulturze i sztuce, która odbędzie się w dniach 13-14 października 2016 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Kontynuując tradycję sympozjów literacko-kulturowych, organizowanych przez Katedrę Rosjoznawstwa, Kultury i Literatury Rosyjskiej Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej (wcześniej Zakład Historii Literatury Rosyjskiej) od lat 70-tych ubiegłego wieku, proponujemy Państwu cykl konferencji "Żywioły", który chcemy zainicjować w roku 2016 październikowym spotkaniem naukowym zatytułowanym "Motyw ognia w literaturze, kulturze i sztuce", by następnie w kolejnych latach skoncentrować się na symbolice wody, ziemi i powietrza.
 
Cztery żywioły – ogień, woda, ziemia, powietrze – w myśl założeń filozofii starożytnej, a następnie alchemii, podstawowe pierwiastki tworzące wszechświat, dzięki swej specyfice zyskały rangę wielopłaszczyznowych symboli. Ich szerokie spektrum znaczeniowe otwiera możliwości obrazowania idei, znaków kulturowych, a także ludzkich emocji i uczuć. Na uwagę w charakterystyce każdego z żywiołów zasługuje fakt współistnienia przeciwieństw oraz permanentnego uzupełniania się ich antynomicznych zasad w procesie kreacji świata w wymiarze materialnym i metafizycznym.
Wydaje się, że spośród wszystkich żywiołów, istniejących jako samodzielne motywy w przestrzeni literackiej, kulturowej i artystycznej, najczęściej przywoływanym jest ogień, łączący pary przeciwstawnych odniesień semantycznych. Symbolizuje on zarówno duchowe oczyszczenie, wewnętrzną siłę człowieka, zjednoczenie z Absolutem, jak i dezintegrację, moc niszczycielską, męki piekielne. Jest on emblematem niebiańskiego światła oraz płomieni w przestrzeni chtonicznej. Pozytywne konotacje symbolu ognia odżywają w obrazie ogniska domowego czy świecy ołtarnej, których antynomię stanowią pożar czy stos ofiarny. Symbolika ognia pojawia się w literackich i artystycznych opisach miłości i nienawiści, uczuć w równym stopniu wykluczających się, co wzajemnie dopełniających. Ogień istnieje w różnych aspektach ludzkiej egzystencji, nie wyłączając sfery komunikacji językowej. „Bać się jak ognia”, „igrać z ogniem”, „skoczyć za kimś w ogień”, „upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu” to kilka z licznych przykładów związków frazeologicznych, odwołujących się do semantyki ognia.
 
Motyw ognia będzie więc, jak się zdaje, doskonałym tematem do interdyscyplinarnej dyskusji na temat jego realizacji w dziełach literackich, wytworach kultury, sztuki, komunikacji językowej i międzykulturowej. Mamy nadzieję, że temat konferencji zachęci Państwa do uczestnictwa w naszym sympozjum oraz, wyjątkowo nie burzliwych, lecz „ognistych” dyskusji.
 
Język konferencji: język polski.
Forma wystąpienia: referat (czas wystąpienia 20 minut, wystąpienie plenarne – 25 minut).
Zgłoszenia zawierające wypełnioną kartę zgłoszeniową należy przesyłać do 25 czerwca 2016 roku na adres: zywioly.konferencja@wp.pl
Informacja o zakwalifikowaniu referatu zostanie podana do 30 czerwca 2016 roku.
Teksty referatów, które otrzymają pozytywną recenzję, zostaną opublikowane w tomie konferencyjnym.
Opłata konferencyjna wynosi 400 PLN (numer konta zostanie podany po zakwalifikowaniu referatu). W ramach opłaty konferencyjnej organizatorzy zapewniają opublikowanie referatów konferencyjnych (monografia wieloautorska).
 
Organizatorzy konferencji: dr Katarzyna Arciszewska, dr Urszula Patocka-Sigłowy

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
25.06.2016 21:30
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
27 мая 2016; 22:40 (Sylwia Pikula)
Дата правки:
12 июня 2016; 21:24 (Olga )

Смотреть также

09.04.2016

Środa w Towarzystwie Literackim - spotkanie z Justyną Bargielską

Zapraszamy na spotkanie organizowane przez Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza przy wsparciu m.st. Warszawy, które odbędzie się 13 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w sali nr 17 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę z poetką i prozaiczką Justyną Bargielską o jej pisaniu (w 13 lat po książkowym debiucie) i o jej spojrzeniu na polską literaturę najnowszą poprowadzą Eliza Kącka i Karol Jaworski. Spotkanie z Justyną Bargielską zainicjuje „Środy Literackie w Towarzystwie Literackim” – cykl rozmów z wybitnymi przedstawicielami świata literatury, teatru, sztuki i nauki o kulturze. Idea spotkań wzięła się z potrzeby rozwijania kulturalno-literackich kompetencji Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i stworzenia nowego, literacko-akademickiego miejsca spotkań twórców kultury z jej odbiorcami. Wiosenny cykl Śród w Towarzystwie Literackim to trzy rozmowy z pisarzami: Justyną Bargielską, Krystyną Dąbrowską i Jarosławem Mikołajewskim. Czwarte spotkanie poświęcimy patronowi roku 2016 – Henrykowi Sienkiewiczowi. O twórczości i dziedzictwie autora „Ogniem i mieczem” będą rozmawiać dr Grzegorz Marchwiński i dr Dawid Maria Osiński, spotkania literackie poprowadzą: Eliza Kącka, Małgorzata Pieczara-Ślarzyńska oraz Karol Jaworski.

21.03.2017

(Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku

Katedra Historii Literatury, Pracownia Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową (Nie)męskość w tekstach kultury XIX-XXI wieku organizowaną w dniach 28-29 września 2017 roku w Katedrze Historii Literatury UG.

21.03.2016

Motywy fauny i flory w literaturze i kulturze

Koło Naukowe Literatury i Kultury Staropolskiej przy Katedrze Literatury Dawnej i Nauk Pomocniczych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego

02.06.2015

Biografie i biografizacje w literaturze i kulturze

Katedra Poetyki i Teorii Literatury IFP w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie zaprasza do udziału w konferencji naukowej Biografie i biografizacje w literaturze i kulturze, zaplanowanej w dniach: 24–25 listopada 2015 roku w głównym budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2. Proponujemy namysł nad wielowymiarowością osoby w biografii i autobiografii, sposobami ich tworzenia i wykorzystania w aspekcie teoretycznoliterackim, historycznoliterackim i kulturowym, w odniesieniu do strategii pisarsko-artystycznych, genologii oraz innych dziedzin, zjawisk i obszarów, w których zachodzi profilowanie osoby. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 10 października 2015 roku. Kartę zgłoszeń można nadesłać w wersji papierowej (pocztą tradycyjną na adres wyróżniony w nagłówku, z dopiskiem: Biografie i biografizacje) albo elektronicznej na adres: kpitl.ifp@gmail.com Opłata konferencyjna wynosi 350 zł (dla doktorantów i naukowych pracowników emerytowanych 300 zł). Nie zapewniamy referentom noclegów. Gwarantujemy publikację wygłoszonych referatów, które otrzymają pozytywne recenzje, w czwartym numerze rocznika redagowanego w katedrze – „Studia Poetica” (w ramach uniwersyteckiej serii „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis”), już wówczas – jak sądzimy – mieszczącego się wśród punktowanych periodyków; albo w książkowej publikacji zbiorowej. dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar dr Magdalena Roszczynialska mgr Jakub Knap

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах