New release
Autorzy naszych lektur na nowo odczytani, red. Tatiana Czerska, Ewa Tierlin-Śledź
Tom zgromadził szkice i eseje powstałe z przekonania o potrzebie – także z punktu widzenia praktyki badawczej – rewizji dotychczas obecnych w dyskursie naukowym interpretacji tych utworów literatury, jakie wchodzą do „kanonu” lektur. […]
Powstała książka inspirująca, rysująca interesujące perspektywy badawcze, wpisująca się w proces przewartościowywania dotychczasowych rozpoznań, wreszcie stawiająca pytania o możliwość stworzenia nowych punktów odniesienia w interpretacji polskiej literatury współczesnej. Bez wątpienia też mamy tu do czynienia ze wskazaniem szeregu „białych plam” w obszarze rodzimego literaturoznawstwa.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Aleksandra Wirpszy:
Tytuł niniejszej książki Autorzy naszych lektur na nowo odczytani konotuje dwojaki sens słowa „lektura”, zawiera w sobie podwójną obietnicę naukowej refleksji, naukowego spotkania.Pierwsze znaczenie przywołuje na myśl kanon lektur szkolnych lub akademickich. Nawiązuje zresztą do publikacji Autorzy naszych lektur. Szkice o pisarzach współczesnych prezentującej sylwetki twórców, których dzieła licealista miał poznać i zrozumieć w ramach szkolnej edukacji kulturalnej. Nie jest jednak zamiarem autorów prezentowanych w tomie studiów ponowne czytanie i reinterpretowanie owego historycznoliterackiego kompendium sprzed lat i wchodzenie w dialog z zawartymi tam objaśnieniami tekstów literackich. Autorzy monografii snują refleksje na temat zakresu pojęcia „kanon”, tworzenia paradygmatów lekturowych oraz dyskusji wokół takowego zestawienia szkolnych lektur obowiązkowych i uzupełniających (szerzej o tym niżej). Proponują nowe odczytania, czasem rewizje utartych tropów objaśniania tekstów literackich. I tak, „autor lektury” oznacza po prostu twórcę, którego dzieło/dzieła wpisano do kanonu lektur szkolnych.
List of contents
Ewa Tierling-Śledź
Uwagi wstępne, czyli nowe/ponowne lektury
Paweł Krysztofowicz
Kanon literacki na przestrzeni dziejów
Andrzej Skrendo
Współczesne spory o kanon
Marcin Różański
Stanisław Wyspiański i Bolesław Leśmian w perspektywie dydaktyki szkolnej
Inga Iwasiów, Aleksandra Krukowska
Psychoanalityczna interpretacja „małej trylogii” Henryka Sienkiewicza
Mirosława Regina Kozłowska
Vis comica! Humor, śmiech, komizm w refleksji Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Stefana
Szumana i Kornela Makuszyńskiego
Zbigniew Jarzębowski
Gałczyński surrealistyczny i uniwersalistyczny. Porfirion Osiełek, czyli Klub
Świętokradców Polskim Radiu Szczecin
Piotr Michałowski
Miron Białoszewski – między bliskim czytaniem a ścianą wiersza
Inga Iwasiów
Na biało. Czytanie z Różewicza
Arleta Galant
Kapuściński non-fiction w lekturach literaturoznawców
Tatiana Czerska
Śladami autorów naszych lektur
Danuta Dąbrowska
Jak być poetą w „czasie morowym”?
Jolanta Ignatowicz-Skowrońska
Czym Polska stoi?
Noty o autorach
Indeks nazwisk
Information
See also
Poetyka ekstremalna oraz inne noty o liryce i krytyce współczesnej
Author/Editor: Jerzy Madejski
Nakładem wydawnictwa Pasaże ukazała się nowa książka profesora Jerzego Madejskiego, zbierająca jego szkice o poezji współczesnej.
U źródeł. Wybór prac o literaturze z okazji 70-lecia opolskiej polonistyki
Author/Editor: Marek Ludwik Dybizbański, Adrian Gleń, Aneta Mazur, Maria Czesława Rowińska-Szczepaniak
Jubileuszowy rok akademicki Katedra Literatury Polskiej inicjuje wydaniem zbioru naukowych rozpraw autorstwa tych profesorów, którzy już odeszli.
Twórczość Wiesława Kazaneckiego oraz laureatów nagrody literackiej jego imienia
Author/Editor: Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
Książka stanowi czwartą publikację z serii „Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki” i została poświęcona twórczości patrona oraz laureatów Nagrody Literackiej Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Znalazły się w niej artykuły badaczy wywodzących się z białostockiej polonistyki, jak też reprezentantów ośrodków akademickich z Krakowa, Poznania i Katowic.
Bielsko-Biała: małe centrum świata
Author/Editor: Marek Bernacki
Prof. Anna Węgrzyniak w recenzji wydawniczej książki Marka Bernackiego Bielsko-Biała: małe centrum świata nazwała ją „intelektualną biografią bielszczanina, który przedstawia odbiorcy „miłosny” związek z rodzinnym miastem.