Event
214. Wieczór na Harendzie. Co nam zostało z Roku Norwida? Spotkanie z Adamem Cedrą
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 214. Wieczór na Harendzie: Co nam zostało z Roku Norwida?
Świętujemy Rok Romantyzmu Polskiego, ale za nami rok 2021, Rok Cypriana Norwida. Wspólnie z doktorem Adamem Cedrą, norwidologiem i popularyzatorem życia i dzieł autora "Vade-mecum", chcielibyśmy podsumować najważniejsze wydarzenia tego jubileuszu, porozmawiać o tym wszystkim, co wokół Norwida się działo i wciąż się dzieje. Wspomnieć o pomnikowych dziełach ("Kalendarz życia i twórczości"; "Słownik Języka C. Norwida"; krytyczna edycja „Dzieł wszystkich”, „Katalog prac plastycznych C. Norwida”), o instytucjach norwidowskich (Ośrodek Badań nad Twórczością Norwida KUL, rocznik „Studia Norwidiana”, Fundacja Norwidowska, Fundacja Museion Norwid).
Opowiemy także o sprawie najważniejszej – powołanemu w roku jubileuszowym Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Tematem spotkania będą także wydane w ubiegłym roku norwidiana, których ukazało się kilkanaście, m.in. nowa biografia poety pióra Józefa F. Ferta, różne antologie, pierwsze wydanie krytyczne odczytów o Juliuszu Słowackim, album prezentujący Norwida-plastyka „Wierny-portret”, podobizna autografu „Vade-mecum” czy przekłady Norwida na język kaszubski.
ADAM CEDRO – norwidolog, autor krytycznego opracowania poematu „Quidam” Norwida, przez lata gospodarz bloga norwidiana.blogspot.com, założyciel grupy Norwid na FB, pasjonat i popularyzator twórczości Norwida, członek rady programowej Fundacji Museion Norwid, a przede wszystkim wydawca, który w Roku Norwidowskim, w prowadzonym przez siebie Pewnym Wydawnictwie, wydał 10 norwidowskich książek i kilka innych publikacji poświęconych autorowi „Promethidiona”.
Prowadzenie: Karol Jaworski - bibliotekarz, edytor, redaktor i animator kultury. Pracuje w V LO im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Transmisja online na YouTube (kanał: Studio f/5.6: https://www.youtube.com/channel/UC5RIUgwSc297gTx7DU42YCA)
i na Facebooku (https://www.facebook.com/profile.php?id=100057162112349).
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wydarzenie organizowane pod patronatem i we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
(materiał promocyjny Organizatora wydarzenia)
Information
See also
Otwarcie wystawy "Czas na Norwida"
Starosta Wołomiński - Kazimierz Rakowski i Prezes Zarządu Fundacji Museion Norwid - Jacenty Matysiak mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Czas na Norwida”, prezentującej wybór norwidianów z kolekcji Fundacji przeznaczonych do przyszłego Muzeum Norwida.
Zofia Dambek-Giallelis: Rodzinne Mazowsze Norwida
Wykład odbędzie się 29 kwietnia 2021 roku (czwartek) o godz. 18.00 w formule online.
Środa w Towarzystwie Literackim. "Vade-mecum" Norwida – wokół rękopisów wierszy
Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na spotkanie z Mateuszem Grabowskim, autorem transliteracji rękopisów wierszy wchodzących w skład Vade-mecum Cypriana Norwida. Jest to pierwsza próba wydania Norwidowskiego dzieła z uwzględnieniem wszystkich elementów autorskiego zapisu, tym samym ukazująca często nieznane redakcje jego najbardziej cenionych liryków. Dzięki temu może służyć jako znakomita baza materiałowa do badań z zakresu tekstologii.
Wokół książki "Norwid żywy"
Polski Uniwersytet na Obczyźnie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić na sympozjum dotyczące obecności Norwida we współczesnym życiu literackim i społecznym. Przyczynkiem do spotkanie jest niedawno wydana wieloautorska monografia "Norwid żywy - kontynuacja”. Książka ukazała nakładem wydawnictwa PUNO Press dzięki staraniom ZPPnO oraz przy wsparciu Fundacji Museion Norwid w Warszawie.