Event
Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki
Zaproszenie na seminarium w Wejherowie
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"
Zaproszenie na seminarium w Wejherowie
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"
wraz z finisażem wystawy fotograficznej Kaszubi z Jones Island 29 września 2018 r. o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a. Kierownik merytoryczny seminarium - dr hab. prof. nadzw. Daniel Kalinowski
W programie:
10.00 – otwarcie seminarium przez organizatorów
10.15-10.40 – mgr Krzysztof Gradowski, Emigracja Kaszubów do Brazylii w II poł. XIX w.
10.40-11.05 – dr hab. prof. AP Adela Kuik-Kalinowska, Z ziemi obcej na Kaszuby. Przypadek Stefana Bieszka
11.05-11.30 – mgr Tomasz von Piechowski, W Niemczech też jestem u siebie. Refleksje kaszubskiego emigranta
11.50-12.10 - przerwa
12.10-12.30 – dr hab. prof. AP Daniel Kalinowski, Głodno, ale swòbódno. Figury emigracji w kaszubskiej literaturze pięknej
12.30-12.50 – mgr Blanche Krbechek, Discovering Kashubian roots of Michigan immigrants
12.50-13.10 – lic. Stanisław Frymark, Świadomość językowa Kaszubów w Kanadzie, USA i Nowej Zelandii
13.10-13.30 – dr Aleksandra Kurowska-Susdorf, Podróże genealogiczne z Kanady na Kaszuby
13.30-14.10 – dyskusja
Finisaż wystawy Kaszubi z Jones Island. Kurator Janina Kurowska.
Fotografie na wystawę bezpłatnie użyczyła: Milwaukee Public Library, Milwaukee, Wiscinsin, USA
Seminarium i wystawę wsparli finansowo:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Gmina Władysławowo
Gmina Puck
Patronat Honorowy:
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego
Information
See also
Emigracja kaszubska w Winonie i USA. Historia i dziedzictwo
Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowej konferencji naukowej pt. Emigracja kaszubska w Winonie i USA. Historia i dziedzictwo.
Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów
Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu
Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
BOLESŁAW JAŻDŻEWSKII KASZUBSKA PAMIĘĆ KULTUROWA
ZAPRAZAMY DO UDZIAŁU XIX KONFERENCJI KASZUBOZNAWCZEJ BOLESŁAW JAŻDŻEWSKI I KASZUBSKA PAMIĘĆ KULTUROWA Bytów, Muzeum Zachodniokaszubskie, 12 listopada 2020 r.