Event
Filologia Polska 2026
Serdecznie zapraszamy do publikacji w roczniku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wiodącym tematem numeru pragniemy uczynić hasło – tradycja.
Planowany czas wydania zeszytu to koniec 2026 roku.

Szanowni Państwo,
(...) Zachęcamy zatem do podjęcia wyzwania i przyjrzenia się różnym kwestiom związanym właśnie z tradycją – przede wszystkim tą, która jest obecna w najnowszych tekstach kultury i we współczesnej polszczyźnie. Proponujemy, by przedmiotem namysłu uczynić następujące zagadnienia:
– tradycja literacka i bunt wobec tradycji jako bodziec twórczy;
– elementy tradycji jako znaki puste czy wciąż znaczące;
– ruch awangardowy wobec tradycji;
– tradycja i nowatorstwo we współczesnych tekstach kultury;
– literaccy klasycy i nowatorzy; – współcześni klasycy i mistrzowie;
– nowe odczytania klasyki literackiej – nawiązania, retellingi, renarracje i reinterpretacje;
– język o tradycji i tradycja o języku;
– język w tradycji i tradycja w języku;
– przekształcenia zachodzące w języku, które wielorako (w zakresie leksykologii, leksykografii, onomastyki, socjolingwistyki i pragmalingwistyki itp.) wchodzą w dialog z tradycją;
– językowe badania diachroniczne i synchroniczne wobec tradycji; – normy, gatunki literackie i ich ewolucja; – tradycja miejsca – pamięć – dziedzictwo.
Lista nie jest zamknięta. Mając nadzieję, że TRADYCJA – hasło przewodnie planowanego numeru – będzie dla Państwa inspirująca, zapraszamy także do podejmowania kwestii, które nie znalazły się w powyższym wykazie.
Z zainteresowaniem będziemy czekać na wszystkie teksty. Mamy nadzieję, że złożą się one w całość, która odsłoni nowe, nieopisane dotąd wymiary literaturoznawczej i językoznawczej tradycji. Zapraszamy również do wypełniania rubryk stałych („Regionalia”, „Varia”).
Szczegóły w serwisie internetowym „Filologii Polskiej” (w odpowiednich zakładkach). Z niecierpliwością i zainteresowaniem czekamy na Państwa głos w proponowanym kształcie debaty naukowej – Sekretariat*.
Lucyna Agnieszka Jankowiak
Małgorzata Mikołajczak
Joanna Wawryk
Information
See also
Tradycja po drugiej stronie lustra. Baśnie, mity, legendy i klasyka literacka w przestrzeni popkultury
Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” ma zaszczyt zaprosić Państwa na ogólnopolską konferencję naukową poświęconą obecności baśni, mitów, legend i klasyki literackiej w przestrzeni kultury popularnej. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnych rozważań na temat „kulturowego recyklingu”, w ramach którego transformuje się zakorzenione w masowej wyobraźni teksty. Chcemy zastanowić się nad fenomenem postmodernistycznej gry z tradycją i przyjrzeć rozmaitym tekstom kultury, eksploatującym interesujące nas motywy.
Dziedzictwo antyczne i biblijne dziś (język – kultura– media) / V Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Dialog z Tradycją”
Wydarzenie organizują Katedra Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej oraz Katedra Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Język polski - między tradycją a współczesnością
Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zaprasza do udziału w konferencji "Język polski - między tradycją a współczesnością", która odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia 2020 roku w Krakowie. Konferencja jest organizowana dla uczczenia stulecia Towarzystwa oraz ukazania się setnego rocznika czasopisma "Język Polski".
Tradycja, zwyczaj, obyczaj / Ogólnopolska konferencja naukowa
Słowa „tradycja”, „tradycyjność” pojawiają się w rozmaitych kontekstach i konfiguracjach. Niekiedy stanowią polityczny kapitał, innym razem determinują rodzinne powiązania, jeszcze innym odnoszą się do aspektów religijnych, a także folkloru czy historii. Tradycje są zbiorowe, ale bywają też indywidualne. Dotyczą zbiorowości, przekonań, wierzeń, stanowią oparcie w trudnych momentach dziejów ludzkości, choć czasem bywają postrzegane jako relikt, przedmiot czy zjawisko, przeciw któremu należy bądź wypada protestować.