Event
Nasz język ojczysty: stan i współczesne tendencje rozwojowe
W dniach 8 – 9 kwietnia 2016 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego organizowana jest w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego ogólnopolska konferencja naukowa: NASZ JĘZYK OJCZYSTY: STAN I WSPÓŁCZESNE TENDENCJE ROZWOJOWE.
Konferencja adresowana jest do studentów i doktorantów filologii polskiej, a także: dziennikarstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa oraz kierunków pokrewnych.
Tematy, których dotyczyć będą obrady to:
– język wobec wyzwań nowych i starych mediów,
– język reklamy,
– język literatury najnowszej,
– kreatywność językowa w Internecie,
– rozwój dyskursu politycznego,
– zmiany w systemie języka polskiego (fleksja, składnia, fonetyka, słowotwórstwo),
– zróżnicowanie współczesnej polszczyzny.
Zainteresowani proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie https://miesiacjezyka.wordpress.com/konferencja/ i przesłanie go wraz z abstraktem (150 – 200 słów) na adres: njokonferencja@gmail.com
Information
See also
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Instytutem Filologii Polskiej UŁ 2017
Studenci i pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UŁ po raz kolejny zapraszają do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem imprezy jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej.
Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa
Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia wraz z Zespołem Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN mają przyjemność zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową pn. Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa oraz warsztaty dla studentów i doktorantów.
Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce
Szanowni Państwo, W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy. Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce. W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju. Czy dziś, gdy Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska? Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce? Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce? Głównymi zagadnieniami konferencji będą:
Dawna i nowa polszczyzna w słownikach
Oddział Warszawski Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zaprasza na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Języka Ojczystego: "Dawna i nowa polszczyzna w słownikach" 23 lutego o godz. 13:00, ul. Dewajtis 5 Wydział Nauk Humanistycznych UKSW, Aula Jana Pawła II Reprezentanci zespołów autorskich pokażą zastosowanie słowników internetowych i zaproszą do udziału w warsztatach: