Event
Polonistyczne językoznawstwo glottodydaktyczne – między teorią a praktyką
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego organizuje w dniach 13-14 kwietnia 2018 r. konferencję naukową zatytułowaną:
Polonistyczne językoznawstwo glottodydaktyczne – między teorią a praktyką
Glottodydaktyka polonistyczna to (sub)dyscyplina, która coraz mocniej utwierdza swą pozycję naukową. Największym zainteresowaniem badaczy cieszyły się w ostatnich dwóch dekadach przede wszystkim zagadnienia metodyczne związane z nauczaniem sprawności językowych (receptywnych i produktywnych, rzadziej innych), jak też kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Tymczasem, jak się wydaje, niewiele miejsca poświęcano problemom rozwijania komunikacyjnych kompetencji uczących się jpjo, a w szczególności kompetencji lingwistycznych.
Naszą konferencję chcielibyśmy poświęcić właśnie spotkaniu teorii i praktyki w zakresie wprowadzania zagadnień językoznawczych do nauczania jpjo/drugiego/odziedziczonego. Oczekujemy, że nasze refleksje w dużym stopniu przyczynią się do rozwoju polonistycznego językoznawstwa glottodydaktycznego, ważnej subdyscypliny glottodydaktyki polonistycznej. Przedmiotem rozważań pragniemy uczynić prezentację (także z zastosowaniem perspektywy porównawczej) zagadnień językoznawczych (obejmujących gramatykę, fonetykę, fonologię, leksykologię, leksykografię, pragmatykę językową, pisownię) i socjolingwistycznych w perspektywie glottodydaktycznej, jak i praktyczne rozwiązania metodyczne, analizy podręczników, gramatyk pedagogicznych, przewodników językowych, programów nauczania, standardów i praktyk w zakresie testowania, refleksje na temat wykorzystania słowników/ korpusów językowych w glottodydaktyce polonistycznej. Czekamy również na prace o charakterze teoretycznym.
Wymienione zagadnienia to jedynie ogólne propozycje, chętnie przyjrzymy się także innym tematom zaproponowanym przez Państwa.
Informujemy, że planujemy opublikować teksty, które uzyskają dwie pozytywne recenzje, w czasopiśmie „Acta Universitatis Lodziensis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców”, znajdującym się na liście czasopism punktowanych MNiSW (ze względu na cykl wydawniczy nieprzekraczalny termin nadsyłania tekstów do druku to 15.06.2018 r.)
Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa i przesłanie formularza do 20 stycznia 2018 r. na adres: jezykoznawstwoglotto@gmail.com
Konferencja odbędzie się w budynku Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173.
Wysokość opłaty konferencyjnej (pokrywającej koszty publikacji, uroczystej kolacji, przerw na kawę, koszty manipulacyjne oraz materiały konferencyjne) wynosi 350 zł i nie obejmuje wyżywienia (z wyjątkiem kolacji 13 kwietnia), dojazdów ani noclegów.
Wszelkie pytania prosimy kierować na podany wyżej adres poczty elektronicznej.
Information
See also
Komunikacja - język - kultura. Nowe ścieżki w glottodydaktyce polonistycznej
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego organizuje w dniach 17-18 kwietnia 2020 r. konferencję naukową zatytułowaną: „Komunikacja - język - kultura. Nowe ścieżki w glottodydaktyce polonistycznej”.
Współczesna glottodydaktyka polonistyczna – cele i priorytety w dobie przemian
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na konferencję naukową w zatytułowaną Współczesna glottodydaktyka polonistyczna – cele i priorytety w dobie przemian, która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2023 r.
Odmiany specjalistyczne i stylistyczne w nauczaniu języków obcych i języka polskiego jako obcego / drugiego
Celem konferencji jest przeprowadzenie dyskusji naukowej na temat odmian specjalistycznych i stylistycznych w nauczaniu różnorodnych języków obcych ze szczególnym uwzględnieniem nauczania języka polskiego jako obcego / drugiego.
Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka
Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji glottodydaktycznej "Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka", która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r.