Event
Pomniki wychodzą na ulice. Premiera książki i debata
Łukasz Zaremba w książce „Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej” wydanej w Serii wizualnej przez Wydawnictwo Bęc Zmiana oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, analizuje dominujący porządek wizualny, przygląda się konfliktom o obrazy: m.in. gestom usuwania pomników jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku i przyroście liczby pomników papieskich.
Zaproszonych uczestników dyskusji łączy zawodowe zaangażowanie w problematykę projektowania krajobrazu miasta, krajobrazu pamięci historycznej, ochrony zabytków oraz naukowego rozpoznania znaczeń kulturowych przestrzeni miejskiej.
W dyskusji udział wezmą:
– Michał Krasucki – stołeczny konserwator zabytków,
– Kinga Rybak – wykładowczyni w Katedrze Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,
– Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej,
– Agnieszka Tarasiuk – główny kurator Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarnia,
– Łukasz Zaremba – kulturoznawca, asystent w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Dyskusję poprowadzi Bogna Świątkowska, prezeska Fundacji Bęc Zmiana.
Information
See also
Urban Visuality, Mobility, Information, and Technology of Images
Międzynarodowa konferencja TICASS dotycząca form wizualnej organizacji przestrzeni publicznej w miastach w Europie i Afryce, oraz ich uwarunkowań kulturowych i ekonomicznych odbędzie się w Pwani University w Kilifi w Kenii.
Krajobraz w tekstach kultury /XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Przestrzeń jako kategoria poetyki"
Pracownia Teorii i Antropologii Literatury (Katedra Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku) zaprasza na kolejną konferencję z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki” poświęconego problematyce przestrzeni w perspektywie poetyki historycznej i teorii literatury. W tym roku chcielibyśmy zaproponować jako kluczową kategorię analityczno-interpretacyjną pojęcie krajobrazu funkcjonujące w różnych dyscyplinach humanistycznych i szczególnie poręczne w badaniach o charakterze transdyscyplinarnym.
Środowiska industrialne/ postindustrialne zależności (w literaturze i kulturze polskiej od XIX do XXI wieku)
Centrum Badań Dyskursów Postzależnościowych (z siedzibą na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Instytut Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego zapraszają na konferencję naukową "Środowiska industrialne/ postindustrialne zależności (w literaturze i kulturze polskiej od XIX do XXI wieku)" która odbędzie się na Uniwersytecie Śląskim w dniach 14-15 listopada 2022 r.
Ekologia w dyskursie, 3 edycja
III Konferencja naukowa z cyklu Ekologia w dyskursie Zapraszamy serdecznie na konferencję, która odbędzie się 12 maja 2022 roku o godz. 9.00 w auli 414, budynek przy ul. Bohaterów Westerplatte 64. Realizowane w ciągu czterech lat interdyscyplinarne konferencje naukowe cyklu Ekologia w dyskursie są odpowiedzią na wzrastające znaczenie ekologii w kulturze współczesnego świata. Ekologia jest przecież nie tylko kwestią przyrodoznawstwa, ale również zagadnieniem sposobu kulturowego postrzegania natury.