Event
Sienkiewicz (nie)znany
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Studenci Filologii Polskiej i Teatrologii
zapraszają na sympozjum naukowe "Sienkiewicz (nie)znany"
29 listopada 2016, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, aula 1.45
organizowane w ramach projektu WOKÓŁ SIENKIEWICZA.
- Kim jest dla nas Sienkiewicz dziś?
- Jak rozumieć jego twórczość we współczesnych realiach?
- Czego jeszcze nie wiemy o Trylogii?
Rok 2016 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza. Twórczość tego pierwszego w dziejach słowiańskiej literatury laureata Nagrody Nobla niezaprzeczalnie należy do kanonu literatury polskiej. Każdy przynajmniej raz w życiu czytał "Krzyżaków", walczył zawzięcie u boku Małego Rycerza czy śmiał się z dowcipów Zagłoby. Nie należy jednak zapominać, że Trylogia to tylko niewielka część prozy sienkiewiczowskiej. Skupienie się na powieściach historycznych może nieść ze sobą niebezpieczeństwo, jakim jest brak znajomości dzieł w równym stopniu interesujących i wartościowych, tj. pisanych przez Sienkiewicza powieści współczesnych, rozlicznych nowel czy wreszcie tekstów publicystycznych.
Proponujemy więc sesję poświęconą w głównej mierze dziełom mniej popularnym, pominiętym lub zapomnianym. Sympozjum może też być okazją do przedstawienia nowych odczytań, współczesnych interpretacji znanego obszaru twórczości Sienkiewicza. Zakres tematyczny referatów jest z naszej strony dowolny. Może to być postać samego Sienkiewicza, a także wszelki obszar jego twórczości.
Pragniemy stworzyć przestrzeń do rozmów o Sienkiewiczu i jego dorobku literackim, przez co udowodnić, że 100 lat od śmierci Sienkiewicza wciąż jeszcze można o jego twórczości mówić, pisać, dyskutować.
Zależy nam na tym, by sympozjum miało charakter interdyscyplinarny, by występujący prelegenci stanowili różnorodną grupę badaczy, dlatego serdecznie zapraszamy zarówno historyków literatury, teoretyków literatury, językoznawców, teatrologów, filmoznawców.
Zaproszenie do wzięcia udziału w sympozjum skierowane jest zarówno do profesorów, doktorów, jak i magistrów czy licencjatów. Jako że cały projekt "Wokół Sienkiewicza" od początku do końca przygotowany jest przez studentów, w szczególności zachęcamy innych studentów do wystąpienia podczas sympozjum.
Czas przeznaczony na prezentację referatu wynosi 15 minut. Wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy przesłać do 18 listopada pocztą elektroniczną na adres studenci.fp@gmail.com. Do 21 listopada poinformujemy o zakwalifikowaniu się do grona prelegentów.
Organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu ani nie zapewniają noclegu. Nie przewidują też publikacji pokonferencyjnej.
Serdecznie zapraszamy też do wzięcia udziału w artystycznej części przedsięwzięcia (spektakl inspirowany "Listami z podróży do Ameryki" H. Sienkiewicza), która odbędzie się dzień wcześniej, 28 listopada 2016 roku w Sali Teatralnej budynku Neofilologii UG.
Bardzo liczymy na Państwa zainteresowanie tematem. Udział w sympozjum jest bezpłatny!
Balbina Hoppe i Sara Gosk
Information
See also
Quiz Sienkiewiczowski
Sienkiewicz w Tarnowie / sesja naukowa
Zakład Filologii Polskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie zapraszają na sesję naukową "Sienkiewicz w Tarnowie" wieńczącą obchody Roku Henryka Sienkiewicza, która odbędzie się 16 grudnia 2016 roku w Auli PWSZ w Tarnowie (ul. Mickiewicza 8, s. C 017). Rozpozczęcie o godz. 11.00.
Sienkiewicz – tekst, lektura i społeczna praxis
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wraz z Muzeum Narodowym w Kielcach, Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach serdecznie zaprasza na naukową sesję: Sienkiewicz – tekst, lektura i społeczna praxis, która odbędzie się w dniach 15-17 września 2016 roku w Kielcach. Obradom konferencyjnym towarzyszyć będą panele dyskusyjne: Sienkiewiczowska wizja historii dzisiaj oraz Po Sienkiewiczu – nowe odsłony powieści historycznej. Konteksty popkulturowe. Wezmą w nich udział literaturoznawcy (m.in. Grażyna Borkowska, Andrzej Mencwel, Krystyna Pietrych, Jolanta Sztachelska) i pisarze (Olga Tokarczuk, Maciej Hen, Konrad Lewandowski, Kristina Sabauliaskaitė).
Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939
Katedra Teorii Kultury i Sztuki KUL wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych ma zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną konferencję "Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939". Wybuch II wojny światowej stał się ważną cezurą we współczesnej historii Polski. Wielu twórców zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozostania w różnych częściach świata. Ich losy i dokonania nie zawsze zdobyły rozgłos. Wprost przeciwnie. Wielu zostało zapomnianych, a ich spuścizna uległa zniszczeniu lub trafiła do archiwów, prywatnych zbiorów bądź mniej znanych muzeów. Również twórczość, która zdobyła uznanie, nie zawsze została dostatecznie opisana. Podejmowanie tej tematyki było utrudnione zarówno przez trwające po wojnie oddzielenie Polski od Zachodu jak też cenzurę w kraju. Do dziś jednak wiedza na ten temat zawiera wiele „białych plam”. Celem konferencji jest zatem ukazanie ważnego, a zarazem zapoznanego dziedzictwa polskiej kultury tworzonej na obczyźnie od II wojny światowej. Do udziału zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin w tym a zwłaszcza kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, filologów, antropologów, teatrologów, filmoznawców i medioznawców.