Polish Studies Newsletter

Event

Date of the event: 23.11.2015 g.10:00 - 24.11.2015 g.17:00
Added on: 11.09.2015

„Szkiełko i oko”. Humanistyka w dialogu z aktualną fizyką

Type of the event:
Conference
City or town:
Częstochowa

Antynomia nauk ścisłych i humanistycznych ma już długą historię. Spór humanistów (literary intellectuals) i naukowców (scientists) zdaje się pogłębiać. „Pomiędzy tymi grupami zieje otchłań wzajemnych nieporozumień, a czasami (szczególnie wśród młodych) jawnej niechęci lub wrogości, przede wszystkim jednak braku wzajemnego zrozumienia. Obydwie grupy mają dziwnie wypaczone poglądy o sobie nawzajem”1, pisze ks. Michał Heller. Konflikt „ścisłowców” i „humanistów” pogłębiają nie zawsze udane próby aplikacji języka nauk ścisłych do opisu zagadnień humanistycznych, czego egzemplarycznym dowodem była głośna ongiś rozprawa Jeana Bricmonta i Alana Sokala Modne bzdury (2004). Dwaj fizycy ujawnili ignorancję i niekompetencję znanych intelektualistów o humanistycznej proweniencji sprowadzających terminologię z zakresu nauk ścisłych do funkcji quasi-retorycznych, w celu nadania swoim wywodom powabu i waloru uczoności.

Choć intelektualna historia Zachodu ma swój początek w idei jednej kultury naukowej, to dzisiaj nie sposób mówić o kulturowej tożsamości fizyki, matematyki, historii, socjologii czy filologii. Rozłam na dwie odrębne i niekompatybilne wizje świata i człowieka stał się faktem. Hermeneutyczne próby oddzielenia nauk o przyrodzie i nauk o duchu nie przyniosły spodziewanego efektu. „Widzimy świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce”, a „martwe prawdy” sytuują się na przeciwnych biegunie wobec „prawd żywych”. Choć z drugiej strony trzeba dostrzec obecność pojęcia „prawdy” w obu Mickiewiczowskich frazach pochodzących z ballady Romantyczność.

Przepaść między przedstawicielami nauk ścisłych i humanistycznych pogłębia wpływ ponowoczesnej odmiany scjentyzmu, opierającego się na przekonaniu, że empiryczna rzeczywistość podlega dającym się konkluzywnie ustalić algorytmom. Pogląd ten wzmacnia dodatkowo neoliberalny dyskurs ekonomiczny naturalizujący w pewien sposób ideologiczne mity o efektywności i przydatności nauk ścisłych dla modernizacji gospodarczej kraju, przez co kategoria wymiernego efektu staje się wyłącznym kryterium postępu kulturowego.

Pomysłodawcą idei konferencji Szkiełko i oko. Humanistyka w dialogu z aktualną fizyką jest prof. Zbigniew William Wołkowski z paryskiej Sorbony. Organizatorem konferencji jest z kolei Pracownia Komparatystyki Kulturowej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wspólnie z prof. Wołkowskim kierujemy zaproszenie do uczonych reprezentujących zarówno współczesną fizykę, matematykę, jak i rozmaite nurty nauk społecznych, humanistycznych i teologicznych i sztuki. Pragniemy podjąć refleksję nad szeroko rozumianym dialogiem transdyscyplinarnym i spróbować wyznaczyć obszar możliwego spotkania literary intellectuals i scientists. Niekompletna, rzecz jasna, lista możliwych tematów obejmuje zagadnienia tzw. „drugiej” (Charles Percy Snow) i „trzeciej” (John Brockman) kultury, dotyczące przydatności metod empirycznych do opisu struktury rzeczywistości. Ważnym elementem projektowanej dysputy byłyby pytania o skuteczność rozmaitych metodologii i meta-dyskursów do interpretacji zjawisk kulturowych, a także o dziedzinę wzajemnych inspiracji kultury naukowej i humanistycznej. Warto również podjąć refleksję nad takimi zagadnieniami jak:

  • metafory w nauce;

  • czytanie tekstów kultury poprzez dyskurs fizyki i matematyki;

  • percepcje w naukach przyrodniczych i w humanistyce

  • afekty w nauce;

  • logos i mythos w nauce;

  • artyści wobec nauki;

  • naukowcy wobec sztuki;

  • fizyka i religia;

  • nauka i wartości;

  • doświadczenie piękna;

  • fizyka i metafizyka;

  • kulturowe artykulacje chaosu i kosmosu;

  • literatura i poznanie;

  • objawienie i poznanie;

  • naukowy i artystyczny obraz świata;

  • kosmologia i eschatologia;

  • naukowe i artystyczne imaginaria;

  • metoda, system, prawda;

  • komplementarność i niewspółmierność w nauce i sztuce;

  • fizyka i postmodernizm;

  • intelektualiści w dziele tworzenia i niszczenia świata: „niebezpieczne idee” (Johm Brockman)

  • „małe i wielkie kompleksy humanistów” (Leszek Kołakowski)

  • czy „trzecia kultura” jest do zbawienia koniecznie potrzebna? Wokół idei Johna Brockmana: „Trzecia kultura to uczeni, myśliciele i badacze świata empirycznego, którzy dzięki swym pracom i pisarstwu przejmują rolę tradycyjnej elity intelektualnej w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania od zawsze nurtujące ludzkość: czym jest życie, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy”2.

Do opisu konferencji dołączmy kartę indywidualnego zgłoszenia, którą należy przesłać do 15 października na adres Pracowni Komparatystyki Kulturowej AJD pkk@ajd.czest.pl

Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu

prof. dr hab. Zbigniew William Wołkowski

dr hab. Artur Żywiołek, prof. AJD

dr hab. Adam Regiewicz, prof. AJD

sekretarz konferencji: mgr Bartosz Woźniak

1 M. Heller, Czy fizyka jest nauką humanistyczną?, w: M. Heller, S. Krajewski, Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?, Kraków 2014, s. 27.

2 Red. J. Brockman, Trzecia kultura, Warszawa 1996, s. 15.

Information

Application deadline for participants:
15.10.2015 21:30
Added on:
11 September 2015; 21:15 (Artur Żywiołek)
Edited on:
27 September 2018; 21:18 (Mariola Wilczak)

See also

18.08.2017

Emocje robotów w narracjach kultury i technologii / ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - Wydział Humanistyczny AGH, SKNF Bozon, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Kulturoznawcze Koło Naukowe AGH oraz Ośrodek Badawczy Facta Ficta zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej “Emocje robotów w narracjach kultury i technologii”. Jeszcze kilka lat temu problematyka emocji robotów stanowiła jedynie przedmiot mitów i fantastycznych opowieści. Nie ulega wątpliwości, że w świetle tych tradycji właśnie możliwość odczuwania emocji sprawiała, że mityczne postaci golemów wkraczały w świat ludzkich relacji. Jednocześnie te przebudzone uczucia stawały się szczególnie groźne i niebezpieczne. W kontekście szybkiego rozwoju współczesnej nauki i technologii, problem emocji robotów staje się realną możliwością. W aspekcie tych przemian pojawiają się pytania, na które szukamy odpowiedzi. Konferencja kierowana jest przede wszystkim do grona młodych naukowców - studentów, doktorantów i doktorów, ponieważ sądzimy, że roboty - i być może – ich emocje staną się w nadchodzącej przyszłości istotnym elementem kultury. Zapraszamy również zespoły badawcze pod kierunkiem samodzielnych pracowników naukowych, które podejmują wspólne badania nad interesującą nas tematyką. W ramach obrad chcemy stworzyć interdyscyplinarne forum wymiany idei kultury i technologii, dlatego liczymy na przedstawicieli rozmaitych dyscyplin, zarówno humanistycznych i społecznych (kulturoznawstwo, religioznawstwo, psychologia, socjologia), jak i ścisłych oraz inżynieryjnych (informatyka, fizyka, automatyka, inżynieria biomedyczna, biocybernetyka). W trakcie konferencji przewidujemy spotkania z autorami literatury science-fiction, wystawę interaktywną, a także warsztaty coachingowe. Planujemy również konkurs literacki, o którym więcej napiszemy w kolejnych informacjach. Na zgłoszenia czekamy do 20 września 2017 roku. Abstrakty (do 1000 znaków) wraz z zaznaczoną afiliacją prosimy wysyłać na adres: emocje.robotow@gmail.com.

17.11.2020

IV Forum Doktorantów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów UJK w Kielcach zaprasza do udziału w IV Forum Doktorantów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego pod patronatem JM Rektora UJK. Do sesji referatowej zapraszamy doktorantów UJK oraz doktorantów z innych Uczelni, natomiast do sesji posterowej studentów UJK oraz studentów z innych Uczelni.  

28.11.2021

Ogólnopolska Multidyscyplinarna Studencka Konferencja Naukowa

Ogólnopolska Multidyscyplinarna Studencka Konferencja Naukowa jest organizowana w ramach projektu Strefa Nauki, realizowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, odbędzie się w dniach 2-4 grudnia 2021 r. Głównym celem Konferencji jest stworzenie możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć naukowych oraz wyników badań przez studentów z całej Polski. Uczestnikami czynnymi wydarzenia mogą być studenci prezentujący doniesienia naukowe o dowolnej tematyce w obszarach: 1. nauk o ekonomii, finansach i rachunkowości (3.12.21 r.), 2. nauk humanistycznych i teologicznych (3.12.21 r.), 3. nauk społecznych (3.12.21 r.), 4. nauk o kulturze fizycznej i zdrowiu (3.12.21 r.), 5. nauk o prawie i administracji (4.12.21 r.), 6. nauk ścisłych i przyrodniczych (4.12.21 r.). Zapisy trwają do 29 listopada 2021 r. Konferencja odbędzie się stacjonarnie w Uniwersytecie Szczecińskim. Warunkiem czynnego uczestnictwa w OMSKN jest przesyłanie abstraktów formularzu zgłoszeniowym. Po konferencji zostanie opublikowana publikacja z wybranymi abstraktami wygłoszonymi podczas konferencji. W ramach Konferencji odbędzie się debata otwierająca 2 grudnia 2021 r., która będzie dostępna on-line. Tematem debaty będzie wdrażanie studentów w karierę badawczą. Link do formularza rejestracyjnego: https://forms.gle/DurnK5aVft8nbgww6 Link do wydarzenia: https://fb.me/e/lKNxVSMvp

12.10.2017

Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Tygiel 2018" : "Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju"

Konferencja Naukowa "Tygiel" jest wydarzeniem, podczas którego przedstawiciele wielu ośrodków naukowych z całego kraju, firm oraz pasjonaci nauki mają szansę na zaprezentowanie wyników prowadzonych badań, wymiany spostrzeżeń, a także zaproponowanie praktycznego zastosowania i możliwości aplikacji podjętych prac badawczych. Konferencja jest okazją do nawiązania współpracy z przedstawicielami środowiska naukowego oraz do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów badawczych.

We use cookie files to make the use of our website more convenient for our users. If you do not wish cookie files to be saved on your hard drive, please change the settings of your browser. Read about our cookie policy.