Event
Transfuzje. Paul Celan i języki zmącone / konferencja online
W 2020 roku przypada podwójna rocznica: 50-lecie śmierci (20.04.1970) i 100-lecie urodzin (23.11.1920) Paula Celana – jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące zainteresowanie twórczością Celana w Polsce oraz pojawiające się w ostatnim czasie nowe propozycje jej odczytań, analiz i interpretacji, pragniemy zaprosić do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej: „Transfuzje. Paul Celan i języki zmącone”, która odbędzie się w Instytucie Badań Literackim PAN (Pałac Staszica, Nowy Świat 72, Warszawa). (informacja organizatorów)
dzień pierwszy, poniedziałek 23.11, od godz. 16:00
Meeting ID: 822 0356 1195, Passcode: 380458
Meeting ID: 812 9303 0598, Passcode: 817747
Wstęp wolny
Konferencja będzie nagrywana.
Poniżej prezentujemy tematy, które mogą zachęcić do interdyscyplinarnej dyskusji, niemniej jesteśmy otwarci na Państwa pomysły. Proponujemy podział na wystąpienia koncentrujące się na twórczości Celana i powiązanych z nią kontekstach oraz te, w których staje się ona asumptem do opisu innych fenomenów kulturowych:
•transfuzje i ślady Celana w kulturze,
•filozoficzne i literackie lektury Celana,
•translacje Celana: Celan jako tłumacz, Celan w tłumaczeniach,
•twórczość Celana a modele świadkowania,
•nowe metody odczytań Celana,
•Celan a twórcy polscy,
•kamuflaż, mimikra i maska jako strategie,
opowiadania o Zagładzie,
•konstelacje i hybrydy: języki zmącone Zagłady,
•medykalizacja dyskursu pozagładowego,
•dekonstrukcja języka po Zagładzie,
•krypty i grobowce: kultura traumy/kultura wyparcia,
•lektury/projekty widmowe.
Zgłoszenia zawierające: tytuł wystąpienia, abstrakt (ok. 400 słów), krótki biogram oraz afiliację, prosimy wysyłać na adres konferencjatransfuzjecelana@gmail.com do dnia 12.07.2020. Do nadsyłania zgłoszeń zachęcamy zarówno doświadczonych badaczy jak i młodych naukowców i studentów.
Opłata za czynny udział w konferencji wynosi 250 zł.
Komitet organizacyjny:
prof. dr hab. Jacek Leociak (IBL PAN)
dr hab. Adam Lipszyc, prof. IFIS PAN, (IFIS PAN)
mgr Monika Gromala (IBL PAN)
mgr Piotr Sadzik (UW)
Partner: Austriackie Forum Kultury
Information
See also
Nowe odczytania Paula Celana - rozmowa o trzech ksiażkach
Spotkanie poświęcone trzem książkom o poezji Paula Celana Z udziałem Ryszarda Koziołka, Adama Lipszyca i Pawła Piszczatowskiego Prowadzenie: Tomasz Kunz "Paul Celan: Język i Zagłada" pod red. Adama Lipszyca i Pawła Piszczatowskiego (Wydawnictwo Krytyka Polityczna, 2015), "Znacze//nie wiersza. Apofazy Paula Celana" Pawła Piszczatowskiego (Instytut Badań Literackich PAN, 2014) "Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" Adama Lipszyca (Wydawnictwo Austeria, 2015) Te trzy książki prezentują nowe odczytania poezji Paula Celana. Autorzy koncentrują się przede wszystkim na tropieniu śladów i powidoków teologii w jego twórczości, starają się też jednak odczytać ją przez pryzmat rozmaitych kontekstów filozoficznych, literackich i kulturowych. Decydujące znaczenie mają dla tych interpretacji przyjmowane przez Celana strategie poetyckiego pamiętania o tym, co utracone. Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie Partner: Konsulat Honorowy Republiki Austrii w Krakowie
Jak podjąć współpracę interdyscyplinarną z naukami humanistycznymi i społecznymi: rekomendacje dla badaczy i instytucji
Humanistyka i nauki społeczne stanowią nieodzowny komponent inter- i transdycysplinarnych badań naukowych. Komisja Europejska podkreśla ich szczególną rolę w misjach Unii Europejskiej. W wielu konkursach z programu Horyzont Europa należy uwzględnić i opisać rolę nauk HS w projekcie, nawet jeśli dotyczy on innych dziedzin. W polskiej nauce, w ramach III kryterium ewaluacji próbujemy wykazać wpływ społeczny nauk HS, który często jest mniej bezpośredni i trudniej uchwytny, niż w przypadku nauk ścisłych
Wino w literaturze i kulturze
Koło Naukowe Doktorantów Literaturoznawców i Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową WINO W LITERATURZE I KULTURZE.
Kreacja i konwencja w tekstach kultury
Instytucje organizujące: