Event
Wiersze w sieci. W poszukiwaniu formy bardziej pojemnej
Nasza egzystencja w coraz większym stopniu toczy się w przestrzeni scyfryzowanej i usieciowionej. Internet nie jest rzeczywistością wyłącznie wirtualną. Jest również – i zawsze był – miejscem realnego życia. Czy częścią tego życia w sieci może być poezja? Tak, może i powinna – w przeciwnym razie nasza sieciowa egzystencja będzie coraz płytsza i coraz bardziej jałowa.
By jednak stanąć w sieci po stronie wiersza, musimy wypracować nowe – odpowiedzialne, dobrze zintegrowane z cyfrowym medium, bardziej pojemne – formy obecność w internecie zarówno samej poezji, jak i pogłębionego namysłu nad nią.
Tym właśnie zagadnieniom – omawianym na przykładzie witryny stronypoezji.pl – poświęcone będzie konwersatorium "Wiersze w sieci (w poszukiwaniu formy bardziej pojemnej)" prowadzone przez prof. dr. hab. Pawła Próchniaka z Katedry Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
Information
See also
Międzynarodowy Dzień Odysei Homera w Szczecinie
Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie oraz Szczeciński Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Filologicznego zapraszają na Międzynarodowy Dzień Odysei Homera w Szczecinie, który odbędzie się w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu „Odyssée 24!” w piątek 24 marca 2017 w godz. 9:00-18:00 w Auli Książnicy Pomorskiej. Wstęp wolny. Celem Międzynarodowego Dnia Odysei jest zebranie jak najszerszego grona osób – czytelników i słuchaczy eposu Homera – i wspólne odczytanie opisu całej wędrówki Odysa (księgi od V do XIII włącznie). W maraton czytania (impreza trwać będzie ok. 9 godzin) mogą się włączyć wszyscy chętni! Będzie to wspólne spotkanie szczecinian – tych znanych i tych mniej znanych – z tradycją europejską. Będziemy płynąć między Scyllą a Charybdą, słuchać śpiewu syren i przeżywać chwile grozy w grocie cyklopa. Odwiedzimy świat umarłych i raj nieśmiertelnej Kalipso. Włączymy się – wraz z innymi Europejczykami – w wielkie, wiosenne czytanie Odysei! A oprócz tego, dzięki krótkim wystąpieniom fachowców – literaturoznawców i filologów klasycznych – wysłuchamy drobnych fragmentów Odysei w oryginale, dowiemy się czegoś o Homerze, heksametrze, o życiu eposu w ciągu niemal trzech tysięcy lat europejskiej kultury, literatury i sztuki, a także o życiu samego Odyseusza i innych bohaterów dzieła – ich miłości, rodzinie, walce i pokonywaniu trudności, o marzeniach, rozwadze, ciekawości i sprycie. Wszyscy obecni zostaną wpisani na honorową listę lektorów i słuchaczy!
Kanon czy kontestacja? Pytania młodej polonistyki. Część 2
Podejmując tradycję zapoczątkowaną w kwietniu ubiegłego roku, chcielibyśmy w imieniu pracowników, doktorantów i studentów Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprosić Państwa do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pt.
Nasz język ojczysty: stan i współczesne tendencje rozwojowe
Nauczanie praktyczne w naukach społecznych. Edukacja medialna – nowe metody dydaktyczne
Praktyczne nauczanie w naukach społecznych jest bardzo modne, jak i konieczne. Od kilku lat można zaobserwować w Polsce tendencję do wdrażania tak zwanej metody projektowej. Szczególnie w naukach społecznych i humanistycznych projekty coraz częściej zastępują stresujące egzaminy i zaliczenia. Jednak nowe media wymuszają na wykładowcach ciągłe dokształcanie i stosowanie dużo bardziej atrakcyjnych form prowadzenia zajęć. Wymiana doświadczeń wykładowców-praktyków w tym zakresie wydaje się koniecznością. W trakcie konferencji chcemy poruszyć wiele zagadnień praktycznych, które przekładają się bezpośrednio na jakość nauczania, nie tylko w szkołach wyższych.