Event
Kanon czy kontestacja? Pytania młodej polonistyki. Część 2
Podejmując tradycję zapoczątkowaną w kwietniu ubiegłego roku, chcielibyśmy w imieniu pracowników, doktorantów i studentów Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprosić Państwa do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pt.
KANON CZY KONTESTACJA? PYTANIA MŁODEJ POLONISTYKI. CZĘŚĆ 2
która odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2016 roku w budynku Wydziału Nauk Humanistycznych przy Al. Racławickich 14. Zaproszenie kierujemy do reprezentantów różnych dziedzin nauk humanistycznych, w szczególności zaś historyków i teoretyków literatury polskiej, językoznawców, cyfrowych polonistów, edytorów, teatrologów, antropologów kultury i krytyków literackich.
Pragniemy, respektując dokonania wielu pokoleń badaczy literatury i języka, zastanowić się nad aktualnością klasycznej filologii, nad jej celami i metodami, ale też nad możliwymi polami wspólnymi łączącymi konwencjonalne badania nad literaturą z tymi, które otwiera przed nami humanistyka naszych czasów. Doświadczenie ubiegłorocznych dyskusji pokazuje bowiem, że obok rozważań nad tym, co w polonistycznej tradycji najtrwalsze, równie ważne są współczesne praktyki otwierające nowe perspektywy badawcze. Chcemy więc pytać nie tylko o kanoniczne formy przekazu, ale też o wyzwania, które stoją przed naszą dyscypliną, o potrzeby i możliwości metodologiczne, o nowe rozwiązania i obszar mieszania się tradycji literackiej z nowoczesnością. Chcielibyśmy w ten sposób zapoczątkować dyskusję, która z jednej strony wychodziłaby naprzeciw tak sformułowanym problemom, a z drugiej umożliwiałaby kontynuowanie i rozwinięcie zagadnień, które w sposób szczególny angażowały przedstawicieli środowiska naukowego młodych badaczy literatury podczas pierwszej części ogólnopolskiej konferencji naukowej Kanon czy kontestacja? Pytania młodej polonistyki.
Proponujemy podjęcie następujących zagadnień:
– czym jest literatura? – próba definicji, wyznaczniki
– pojęcie kanonu literackiego i jego przemiany – tradycje i oczekiwania
– literatura jako obszar ścierania się tradycji z nowoczesnością
– nowa estetyka w dyskursie humanistycznym
– założycielskie teksty i ich kontynuacje
– mistrzowie i ich uczniowie – relacje, przekazy, doświadczenia
– tendencje w krytyce genezy dzieła literackiego
– nowe zjawiska i tendencje językowe
– polszczyzna wysoka – wymóg czy anachronizm?
– współczesny teatr a autonomiczne formy wyrazu
– granice wydarzenia teatralnego
– miejsce i rola reżysera w przedstawieniu teatralnym
– aktor w teatrze – nowe spojrzenie na scenę teatralną (rola i możliwości aktora, wymagania, ograniczenia)
– cyfrowa polonistyka – narzędzia, problemy, sposób przekazu
– zasadność i użyteczność nowych metod w refleksji literaturoznawczej
– badania (nad) „nowymi mediami” i włączenie ich do dyskursu akademickiego
Jesteśmy też otwarci na ciekawe propozycje z Państwa strony, które niekoniecznie mieszczą się w zakreślonych wyżej kręgach tematycznych.
Na Państwa propozycje czekamy do 13 marca 2016 r. Zgłoszenie prosimy przesłać na adres: kanonczykontestacja@poczta.onet.pl
Information
See also
Tradycja po drugiej stronie lustra. Baśnie, mity, legendy i klasyka literacka w przestrzeni popkultury
Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” ma zaszczyt zaprosić Państwa na ogólnopolską konferencję naukową poświęconą obecności baśni, mitów, legend i klasyki literackiej w przestrzeni kultury popularnej. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnych rozważań na temat „kulturowego recyklingu”, w ramach którego transformuje się zakorzenione w masowej wyobraźni teksty. Chcemy zastanowić się nad fenomenem postmodernistycznej gry z tradycją i przyjrzeć rozmaitym tekstom kultury, eksploatującym interesujące nas motywy.
Nasz język ojczysty: stan i współczesne tendencje rozwojowe
III Uroczysty Kongres Polonistów i Bibliotekarzy
Do spotkania wokół szkolnej edukacji polonistycznej zapraszają:
Literatura współczesna i najnowsza w edukacji polonistycznej. Analizy i (re)interpretacje
Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej oraz Uniwersytet Rzeszowski zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w Rzeszowie w dniach 11–12 kwietnia 2016 r.: