Event
"Zapiski z Pogranicza" - nowe czasopismo naukowe
Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy Autorów do publikowania w naszym czasopiśmie „Zapiski z Pogranicza" oraz do współpracy z Interdyscyplinarnym Kołem Doktoranckim „Pogranicza", działającym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego w Olsztynie.
Inspiracją do powstania czasopisma naukowego „Zapiski z Pogranicza" była fascynacja nad zagadnieniem pogranicza, które na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zrobiło niezwykłą karierę i to nie tylko w naukach humanistycznych. Nic w tym dziwnego, jeśli spojrzeć na pograniczność jako motyw w istocie wieloaspektowy.
Poprzez tworzenie czasopisma o charakterze interdyscyplinarnym pragniemy, aby stanowiło ono forum wymiany poglądów i wyników badań przez przedstawicieli różnych nauk wokół wspomnianego zagadnienia.
Działalność wydawnicza jest zasadniczym celem Interdyscyplinarnego Koła Doktoranckiego „Pogranicza".
Członkowie koła (doktoranci) tworzą redakcję „Zapisków z Pogranicza", czasopisma (półrocznika) o charakterze interdyscyplinarnym, które składa się z następujących działów:
krajoznawczego, historycznego, filologicznego, filozoficznego, na pograniczu nauk oraz recenzji i omówień. Zachęcamy do publikacji w „Zapiskach z Pogranicza".
Redakcja „Zapisków z Pogranicza" wraz z osobami współtworzącymi Interdyscyplinarne Koło Doktoranckie „Pogranicza"
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydziat Humanistyczny, ul. Kurta Obitza 1, 10-724 Olsztyn
http://kolodoktoranckie.wixsite.com/zapiskizpogranicza/czasopismo
e-mail: zapiski_z_pogranicza@wp.pl
Information
See also
Kresy, pogranicza a literatura dla dzieci i młodzieży
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej dotyczącej Kresów i pogranicza wschodniego oraz północno-wschodniego w odniesieniu do literatury dla dzieci i młodzieży. Temat wydaje nam się ciekawy, a jednocześnie wciąż wymagający szczegółowych badań, nowych ujęć, analiz i interpretacji, skupionych zarówno na problematyce związanej z geograficznie, historycznie, kulturowo czy literacko rozumianymi Kresami oraz twórcami kresowymi, ale również na literackich współczesnych tematyzacjach pogranicza.
Obszary pogranicza
Szanowni Państwo! Zachęceni sukcesem pierwszej konferencji, z przyjemnością pragniemy ogłosić drugą edycję Ogólnopolskiej Konferencji „Obszary pogranicza”! Przedmiotem tegorocznych wystąpień chcielibyśmy uczynić głównie pogranicza kulturowe, postrzegane zarówno przez pryzmat kultury samej w sobie, jak i literatury czy języka. Serdecznie zapraszamy przedstawicieli szeroko rozumianej humanistyki do nasyłania abstraktów. Planujemy wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej. Tematy proponowanych referatów mogą (lecz nie muszą) skupiać się na takich zagadnieniach, jak: - podróże jako źródło twórczości oscylującej na pograniczu kultur, - autorzy „wielonarodowi”, - język i jego przemiany jako efekt wpływu kultury pogranicza, - dzieła z pogranicza kultur narodowych, wyznaniowych, etnicznych. Chcielibyśmy zaznaczyć, że wyżej wymienione zagadnienia są jedynie orientacyjne, zachęcamy więc do przesyłania swoich propozycji tematów. Termin nadsyłania zgłoszeń: 27.03.2016 r. Informacje o zakwalifikowaniu referatu zostaną wysłane Uczestnikom do 14.04.2016 r. Konferencja odbędzie się w dniach 20-21.05.2016 r. Abstrakty prosimy wysyłać na adres: pograniczapolonuw@gmail.com Opłata konferencyjna dla Uczestników spoza Uniwersytetu Warszawskiego – 100 zł. Przeznaczona będzie ona na poczęstunek, materiały oraz recenzowaną publikację konferencyjną. Organizatorzy nie zapewniają noclegu, jednak chętnie służą pomocą. W zgłoszeniu prosimy podać tytuł wystąpienia, abstrakt (do 1800 znaków ze spacjami) oraz dane Uczestnika: imię, nazwisko, rok studiów (jeśli zgłaszający się jest studentem/doktorantem), afiliację oraz telefon i adres korespondencyjny. Czekamy na Państwa abstrakty!
Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych
Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych to spotkania z wydawcami, tłumaczami – osobami i instytucjami, którym los promocji języka, literatury i kultury polskiej leży na sercu. To wyjątkowe forum było elementem VI Światowego Kongresu Polonistów, w sposób szczególny promującym czytelnictwo wśród odbiorców polskich i zagranicznych. Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych odbyła się 23 czerwca 2016 w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - Ciniba, jednym z najważniejszych miejsc związanych z promocją czytelnictwa w stolicy województwa śląskiego. Swą działalność zaprezentowały polskie i zagraniczne wydawnictwa, zaś uczestnicy Nocy Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych – prelegenci Kongresu, ale także zaproszeni goście, nauczyciele i wykładowcy śląskich i polskich szkół i uczelni, uczniowie, studenci oraz mieszkańcy miasta i regionu – mogli otrzymać za darmo lub nabyć za symboliczną cenę tytuły oferowane przez poszczególne wydawnictwa i redakcje. Była to okazja do wymiany myśli twórczej między osobami zaangażowanymi w prace nad powstawaniem książek, podręczników i czasopism, a ich odbiorcami – zarówno polskimi, jak i zagranicznymi.
Promocja drugiego tomu "Debat świętokrzyskich" pod. red. K. Brachy, S. Cygana, M. Marczewskiej
Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża z dumą informuje o ukazaniu się drugiego tomu „Debat świętokrzyskich” (Kielce 2016). Publikacja zawiera 21 artykułów poświęconych naszej przestrzeni najważniejszej, świetokrzyskiemu środkowi świata, punktowi wszelkiego odniesienia, miejscu, w którym „ná tey świetney i świętey gorze” świeci Krzyż Święty, „nad Słońce iaśniejszy, Nad gwiazdy, Księżyc piękniejszy, I nad zorza Niebieskie”. Zakres tematyczny przedstawianych prac stanowi kontynuację założeń badawczych Interdyscyplinarnego Zespołu do Badań Dziedzictwa Kulturowego Św. Krzyża powołanego jako grupa badawcza, „skupiająca interdyscyplinarne grono humanistów z UJK w Kielcach oraz z innych instytucji badawczych w Polsce, zainteresowanych studiami nad dziedzictwem kulturowym Świętego Krzyża, postrzeganym jako szeroka płaszczyzna badawcza, która obejmuje całą przestrzeń kulturową ze szczególnym uwzględnieniem dziejów dawnego klasztoru benedyktynów świętokrzyskich i jego wpływu na okolice, region i kraj”.