Event
Zbiory specjalne w bibliotekach polskich: w służbie nauki i edukacji
Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej tematyce zbiorów specjalnych "Zbiory specjalne w bibliotekach polskich: w służbie nauki i edukacji".
Konferencja będzie w całości poświęconaproblematyce zbiorów specjalnych – ich znaczeniu dla nauki i edukacji w ujęciu historycznym i współcześnie.
Organizatorów interesują szczególnie:
- związane w przeszłości z ośrodkami edukacji lub przedstawicielami świata nauki kolekcje historyczne, które znajdują się obecnie w zasobach bibliotek naukowych różnych typów, w tym wykorzystanie naukowe tych materiałów, a także stopień ich opracowania, sposoby przechowywania, konserwacja, zasady udostępniania i in. kwestie dotyczące organizacji tych zbiorów
- współczesne kolekcje różnych typów zbiorów specjalnych i materiałów audiowizualnych, służące nauce i edukacji, np. zbiory norm wykorzystywane w procesie kształcenia przez studentów różnych kierunków, kolekcje dżs-ów obrazujące życie szkół, kanony lektur szkolnych w ofercie audiobooków i możliwości/stopień ich wykorzystania przez uczniów etc.
- zbiory specjalne jako źródła do badań naukowych specjalistów różnych dyscyplin, tu np. wyniki świeżo zakończonych lub będących w toku dociekań naukowych, wykorzystanie naukowe poszczególnych kolekcji w świetle odnotowanych kwerend i publikacji, możliwe kierunki badań i postulaty badawcze etc.
- usytuowane w organizacyjnych ramach bibliotek izby pamięci i muzea poświęcone ośrodkom edukacji, wybitnym profesorom szkół wyższych etc. (tu: geneza ich powstania, frekwencja odwiedzin, wyjaśnienie dalszej zasadności istnienia etc.)
- udział zbiorów specjalnych w ofercie edukacyjnej bibliotek – za pośrednictwem wystaw, wykładów na potrzeby festiwali nauki etc.
Wszystkich zainteresowanych tak zarysowaną problematyką zachęcamy do zgłoszenia uczestnictwa w konferencji i włączenia się do dyskusji na temat rozmaitych trudności związanych z obecnością zbiorów specjalnych w polskich bibliotekach, a także – ich realnego znaczenia dla współczesnej nauki i edukacji.
Ważne informacje i terminy:
- zgłoszenie uczestnictwa poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (w załączeniu) – do 15 lipca br.
- wniesienie opłaty konferencyjnej w wysokości 300,- PLN na konto Książnicy Pomorskiej w Banku Gospodarstwa Krajowego,
nr rachunku: 61 1130 1176 0022 2128 5820 0001 z dopiskiem „II konferencja Zbiory Specjalne” – do 30 września br.
- opłata konferencyjna obejmuje: materiały konferencyjne, wyżywienie podczas obrad (bez śniadań), publikację pokonferencyjną
- organizatorzy nie zapewniają noclegu, na życzenie zainteresowanych służymy informacją dotycząca najbliższej dostępnej bazy noclegowej
- miejsce obrad: Książnica Pomorska im. S. Staszica, budynek II, ul. Dworcowa 8, Szczecin
- kontakt: spec.konferencja@ksiaznica.szczecin.pl; tel. 0 (91) 48 19 176 lub 175
Information
See also
Zbiory specjalne w bibliotekach polskich a problematyka cyfryzacji / III ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona tematyce zbiorów specjalnych
Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie serdecznie zaprasza na III ogólnopolską konferencję naukową poświęconą zbiorom specjalnym, pt. „Zbiory specjalne w bibliotekach polskich a problematyka cyfryzacji”.
Czytelnicy - zasoby informacji i wiedzy. Tradycja i przemiany w czasach kultury cyfrowej i Internetu
Organizatorzy: Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej oraz Zespół Historii Książki i Bibliotek przy Komitecie Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk
Projekt PATRIMONIUM / Konferencja inaugurująca i koncert
Biblioteka Narodowa serdecznie zaprasza na konferencję i koncert inaugurujące projekt PATRIMONIUM – największy w historii kultury polskiej projekt digitalizacji i udostępnienia online ponad miliona najcenniejszych, często unikatowych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. Konferencja z udziałem dyrektora BN dr. Tomasza Makowskiego i dyrektora BJ prof. Zdzisława Pietrzyka oraz koncert „Carmen patrium” zespołu Monodia Polska pod kierownictwem Adama Struga odbędą się w piątek 14 lipca o godz. 18 w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) w Warszawie (pl. Krasińskich 3/5).
Od skryptoriów po nowe media
Koło Naukowe Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową