Event
Złoty wykład prof. Marii Prussak
Czwartek, 8-go października 2015 r. był szczególnym dniem w życiu Wydziału Filologicznego, 20 lat wcześniej bowiem jego oferta kształcenia rozszerzona została o studia doktoranckie – trzeci stopień kształcenia akademickiego. Pierwszym kierownikiem studiów doktoranckich został prof. Władysław Hendzel, jego następczynią była prof. Elżbieta Dąbrowska, a następnie to odpowiedzialne zadanie przejęła prof. Sabina Brzozowska-Dybizbańska.
Inauguracja roku akademickiego 2015-2016 na studiach doktoranckich Wydziału Filologicznego była okazją do uczczenia tej okrągłej rocznicy. Była również ważnym dniem dla tych studentów studiów doktoranckich, którzy właśnie je rozpoczynają. Profesor Andrzej Ciuk, dziekan Wydziału Filologicznego życzył wszystkim studentom-doktorantom twórczej pracy nad ich rozprawami naukowymi, owocnej współpracy z obecnymi na uroczystości opiekunami naukowymi oraz efektywnego zgłębiania metodologii pracy naukowej.
Po złożeniu uroczystego ślubowania przez studentów pierwszego roku studiów doktoranckich przyszedł czas na wykład inauguracyjny w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych. Studenci i pracownicy naukowi mieli możliwość wysłuchania i wzięcia udziału w dyskusji z wybitnym historykiem literatury, prof. dr hab. Marią Prussak z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Temat wykładu „Powrót do filologii – konieczność czy utopia?” zainicjował na sali dyskusję na temat kondycji i funkcji filologii we współczesnym świecie, a refleksje z nim związane będą zapewne towarzyszyły młodym i dojrzalszym naukowcom przy podejmowaniu decyzji związanych z wyborem ich dróg naukowych.