Wydarzenie
Czas - kultura, dyskurs, doświadczenie
W kulturze funkcjonuje wiele przysłów dotyczących czasu, tak jak i wiele narracji poświęconych temu fundamentalnemu dla naszej cywilizacji zagadnieniu. Rozumieć je można na wiele sposobów, zwłaszcza teraz, gdy pojawiają się coraz to nowe koncepcje i teorie dotyczące czasowości – w bardzo wielu wykładniach.
Czasowość współczesna jest migotliwa znaczeniowo i dotyka każdej sfery egzystencji: od wyobrażeń artystycznych (podróże w czasie) przez codzienność prokrastynacji aż po teorie naukowe z mostem Einsteina-Rosena na czele. A że czas jest bez wątpienia cenny także jako temat, organizatorzy konferencji Czas i to, co inne zapraszają do podjęcia transdyscyplinarnej refleksji nad zagadnieniami takimi, jak m.in.:
- Czas w literaturze, narracjach filmowych, sztuce, kulturze;
- Czas w filozofii;
- Czas w języku i językoznawstwie;
- Czas i paremia;
- Czas historyczny;
- Czas w światach alternatywnych;
- Czas jako wartość;
- Czas a obyczajowość i codzienność;
- Czas a doświadczenie jednostki;
- psychologia;
- czas a pandemia;
- Przemijanie, koncepcje końca i wieczności;
- czas i przestrzeń
- czas w przekazach historycznych
- Uchronie i bezczasy, podróże w czasie
- Kategoria happy endu;
Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres czas.ekonferencja@gmail.com mija 20 lutego 2022 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 160 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii wieloautorskiej w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numeru monograficznego czasopisma naukowego „Facta Ficta. Journal of Theory, Narrative & Media” (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Organizatorzy:
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ,
Ośrodek Badawczy Facta Ficta,
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
(informacja organizatorów)