Wydarzenie
Leśmian od nowa
Katedra Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego oraz Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych UŁ zapraszają na konferencję naukową Leśmian od nowa, która odbędzie się w Łodzi 6-8 listopada 2017 roku
W tym roku przypadają dwie ważne rocznice: 140. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich poetów i 80. rocznica Jego śmierci. Trudno zatem nie uznać roku 2017 za Rok Leśmianowski, co skłania do podjęcia interpretacji całego dorobku Bolesława Leśmiana ze współczesnej perspektywy.
Chcielibyśmy od nowa przeczytać zarówno poezję autora "Napoju cienistego", jak i jego teksty dramaturgiczne, eseistyczne, prozatorskie. Zależy nam na lekturze pojedynczych utworów, ale także na ujęciach syntetycznych i przekrojowych. Szczególnie cenne byłyby odczytania zmierzające do usytuowania twórczości Leśmiana w XX i XXI-wiecznych kontekstach kulturowych z wykorzystaniem współczesnych optyk badawczych.
Nadrzędne są dla nas pytania: Kim jest Leśmian dzisiaj – jako artysta, krytyk, estetyk, filozof, antropolog? Jakie miejsce zajmuje na mapie współczesnych zjawisk poetyckich? Co jest do odkrycia w jego utworach, jeśli je czytać stosując różne strategie, orientacje i poetyki (kognitywną, antropologiczną, kulturową, komparatystyczną, intertekstualną, posthumanistyczną, somatopoetyką, geopoetykę, etc.)? Czy język Leśmiana zachowuje swą odrębność w przekładach? Jak tłumaczyć jego wiersze? Czy poezja autora i "Sadu rozstajnego" to wciąż żywa inspiracja dla współczesnych poetów?
Na te, a także na inne zaproponowane przez Państwa pytania będziemy próbowali odpowiadać podczas konferencji, do udziału w której zapraszamy literaturoznawców, kulturoznawców, tłumaczy, językoznawców, antropologów kultury, teatrologów, filozofów, historyków.
Prosimy o przesłanie do końca maja br. na adres Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych UŁ centrumhumanistyczne@uni.lodz.pl tematu planowanego wystąpienia (nie dłuższego niż 20 minut) wraz z krótkim opisem jego tez i zakresu. Opłata konferencyjna wynosi 300 zł (dla doktorantów 150 zł); nie obejmuje ona kosztów noclegów i wyżywienia, w całości zostanie przeznaczona na sfinansowanie publikacji pokonferencyjnej.
Informacje
Zobacz także
„Filologia Polska” 2018: 1. list, dziennik, pamiętnik… – prywatność w przestrzeni komunikacyjnej, 2. twórczość Bolesława Leśmiana
Serdecznie zapraszamy do współredagowania rocznika publikowanego pod auspicjami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kierujemy je do reprezentantów wszystkich dyscyplin polonistycznych. Tematem głównym zeszytu, który — jak planujemy — ukaże się pod koniec 2018 roku, chcielibyśmy uczynić formułę: (1) List, dziennik, pamiętnik… – prywatność w przestrzeni komunikacyjnej. Drugą część tomu zamierzamy poświęcić (2) twórczości Bolesława Leśmiana z okazji podwójnej rocznicy – urodzin (140.) i śmierci (80.) – pisarza.
Prelekcja prof. dra hab. Włodzimierza Boleckiego: "Poezja jako tekst kultury (casus Leśmiana)
Zapraszamy na mistrzowską prelekcję prof. W. Boleckiego na temat "poezji jako tekstu kultury (casus Leśmiana), która odbędzie się 14. 11. 2019 r. w Auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, Plac NZS 1, sala 94, wstęp wolny.
"Wiecznie siebie nowego głodnym, jak żuraw z szyją w przyszłość wyciągniętą". Bolesław Leśmian 1877-1937 / wystawa
Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem wystawy i przybyciem na sesję naukową, która odbędzie się 17 listopada 2017 roku o godz. 11.00, prosimy o kontakt mailowy (co najmniej 3 dni przed planowanym dniem odwiedzin Senatu) z kuratorem wystawy, prof. Agnieszką Klubą (agnkluba@poczta.onet.pl).
Leśmian w Europie i na świecie
Zakład Komparatystyki w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Leśmian w Europie i na świecie", która odbędzie się w dniach 23-24 października 2017 roku w Warszawie z okazji 140 rocznicy urodzin i 80 rocznicy śmierci autora.