Событие
Nazwy własne w przestrzeni wielokulturowej / XXII Międzynarodowa i Ogólnopolska Konferencja Onomastyczna
Organizatorzy zapraszają do refleksji nad wielokulturowością zarówno w ujęciu metodologicznym, jak i w pragmalingwistycznym.
Proponowane problemy badawcze:
- metody onomastycznych badań interkulturowych,
- nazwy na pograniczach kulturowych, etnicznych, językowych, religijnych, geograficznych itp. – w aspekcie teoretycznym i komunikacyjnojęzykowym,
- pokoleniowe zróżnicowanie nazewnictwa,
- mody nazewnicze w aspekcie synchronicznym i diachronicznym,
- nazwy określonych desygnatów w różnych kulturach,
- swój/obcy a nazwy własne,
- oficjalny/nieoficjalny a nazwy własne,
- perspektywa endo- i egzogeniczna w onimii (np. stereotypy a autostereotypy; nazwy jako źródło dowcipów i gier językowych),
- procesy onimizacyjne i transonimizacyjne na pograniczach,
- pogranicza apelatywów i propriów (apelatywizacja, deonimizacja, wtórne użycia nazw własnych),
- nazwy „bez granic” (internacjonalizmy, uniwersalizmy onimiczne).
Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają nie tylko językoznawców, ale także przedstawicieli innych dyscyplin, podejmujących refleksję naukową na temat nazw własnych.
Języki XXII MiOKO to – poza słowiańskimi – także język angielski, niemiecki i języki romańskie.
Adres e-mail: mioko22@ur.edu.pl
Информация
Смотреть также
Prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk (Zakład Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego, Uniwersytet Łódzki): Nazwy własne: właściwości, funkcje i wiązki cech / z cyklu "Nominaria"
Polskie Towarzystwo Onomastyczne i Pracownia Onomastyki Instytutu Języka Polskiego PAN zapraszają na kolejne NOMINARIUM - cykliczne onomastyczne seminarium online.
Słowotwórstwo apelatywne i onomastyczne / VIII konferencja językoznawcza z cyklu "Wokół słów i znaczeń"
Katedra Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Oddział Gdański Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zapraszają na konferencję "Słowotwórstwo apelatywne i onomastyczne", która odbędzie się w budynku Wydziału Filologicznego UG przy ul. Wita Stwosza 55.
Nazwy własne jako zasób języka i kultury
Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO oraz Zakład Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Onomastów pt. Nazwy własne jako zasób języka i kultury. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich studentów I i II stopnia, doktorantów, a także młodych naukowców zajmujących się w swoich badaniach nazwami własnymi. Odbędzie się ono 19 maja 2023 r. w trybie stacjonarnym w gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Terminologia onomastyczna – Nazwotwórstwo
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Sekcja Onomastyczna Komitetu Językoznawstwa PAN, Komisja Onomastyki Słowiańskiej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Oddział w Lublinie zapraszają na XXI międzynarodową konferencję onomastyczną "Terminologia onomastyczna – Nazwotwórstwo", która odbędzie się w dniach 4-6 października 2018 r. w Kazimierzu Dolnym.