Событие
Słowotwórstwo apelatywne i onomastyczne / VIII konferencja językoznawcza z cyklu "Wokół słów i znaczeń"
Katedra Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Oddział Gdański Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zapraszają na konferencję "Słowotwórstwo apelatywne i onomastyczne", która odbędzie się w budynku Wydziału Filologicznego UG przy ul. Wita Stwosza 55.
Jest to VIII konferencja językoznawcza z cyklu „W świecie słów i znaczeń” poświęcona pamięci Profesora Bogusława Krei, organizowana w celu kontynuowania i rozwijania badań zainicjowanych przez Profesora.
Temat szczegółowy VIII konferencji związany jest z najważniejszym kręgiem zainteresowań naukowych Profesora Krei – słowotwórstwem – i brzmi: „Słowotwórstwo apelatywne i onomastyczne”. Problematyka konferencji będzie dotyczyła różnorodnych zjawisk słowotwórczych dotyczących wyrazów pospolitych i nazw własnych we współczesnym języku polskim oraz w jego historii, a także w innych językach słowiańskich.
Organizatorzy zachęcają do podjęcia przede wszystkim następujących zagadnień związanych z tą tematyką:
- metodologia badań nad derywatami od wyrazów pospolitych i od nazw własnych,
- opis wybranego typu słowotwórczego i/lub kategorii słowotwórczej i/lub gniazda słowotwórczego i/lub techniki słowotwórczej itp. nazw własnych, derywatów od nazw własnych lub wyrazów pospolitych,
- derywaty od nazw własnych w systemie językowym i w tekstach, zwłaszcza w literaturze i mediach,
- słowotwórcze środki perswazyjne wśród derywatów od nazw własnych i od wyrazów pospolitych,
- kultura języka i ortografia wobec derywatów od nazw własnych i od wyrazów pospolitych,
- potencjał słowotwórczy nazw własnych,
- derywaty od nazw własnych i wyrazów pospolitych w najnowszej polszczyźnie,
- derywaty wyrażające stosunki pokrewieństwa w historii języka polskiego, w gwarach i/lub we współczesnej polszczyźnie,
- derywaty od nazw własnych i/lub od wyrazów pospolitych w przekładzie,
- związki między derywatami od nazw własnych i od wyrazów pospolitych w historii języka.
Zgłoszenia tematów referatów (około 20-minutowych) przyjmowane będą do 15 kwietnia 2017 r. na formularzu (w załączniku) wysłanym pocztą na adres: Katedra Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej, ul. Wita Stwosza 55, 80-952 Gdańsk-Oliwa lub pocztą elektroniczną na adres: zwjp@ug.edu.pl.
Przewidywany koszt udziału w konferencji wynosi 300 zł (w cenę tę wliczone są wydatki organizacyjne, obiad, a także poczęstunek w przerwach w trakcie obrad; część opłaty zostanie przeznaczona na sfinansowanie wydania książki pokonferencyjnej). Organizatorzy nie zapewniają w tym roku noclegów.
Przewidywana jest publikacja referatów w postaci siążkowej.
Информация
Смотреть также
Nasz język ojczysty: stan i współczesne tendencje rozwojowe
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Instytutem Filologii Polskiej UŁ 2017
Studenci i pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UŁ po raz kolejny zapraszają do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem imprezy jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej.
Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze
Katedra Filologii Angielskiej oraz Katedra Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze (18−20 października 2017).
Onomastyka – Neohumanistyka – Nauki Społeczne
Pracownia Onomastyki Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Polska Akademia Umiejętności