Полонистический бюллетень

Научные проекты

Исследовательские проекты

Продвигаемое

12.11.2024

Współczesny "jedwabny szlak" do języka i kultury polskiej w Chinach

Projekt w ramach programu Promocja Języka Polskiego NAWA realizują wspólnie Zespół Literatura a Glottodydaktyka IBL PAN (Lider) i Jilin International Studies University (JISU) w Changchun (Partner).

15.05.2024

Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz!

To projekt realizowany przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe wraz z partnerami, mający na celu profesjonalną modernizację strony internetowej Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz działania promocyjne i popularnonaukowe (w tym wykłady, warsztaty, podcasty/audycje), skierowane do młodzieży szkolnej, studentów i dorosłych (rodzice, pedagodzy, seniorzy), a także profesjonalistów (w tym obcokrajowców).

13.05.2024

Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata

Konsekwencje psychologiczne i społeczne problemów współczesnego świata, w tym pandemii Covid-19 i wojen, wpłynęły na kształtowanie nowego podejścia do jednostki, mierzącej się z poczuciem społecznej izolacji, wykluczenia i osamotnienia, w świecie niejasnym, niezrozumiałym, wymagającym nadawania znaczeń na nowo. Na samotność szczególnie narażone są osoby starsze i niepełnosprawne, ale także osoby młode. Towarzyszy temu wzrost świadomości ekologicznej i kształtowanie nowego podejścia wobec przyrody (jak chociażby wobec katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku), a także głębszy namysł nad usuwaniem barier technologicznych i architektonicznych. Wykorzystanie dostępnego zaplecza badawczego humanistów oraz rozpoznań już przez nich dokonanych pozwala szukać odpowiedzi na te problemy współczesności w skoncentrowaniu się na podmiotowości i indywidualności człowieka, na odzyskaniu więzi, kontaktów międzyludzkich i poczucia tożsamości oraz na poszanowaniu zasad otwartości (open access), dostępności (accessibility) i inkluzywności w otaczającym świecie.

Недавно добавленные

18.11.2024

SCIROS – Strategic Collaboration for Interdisciplinary Research on Open Science in SSH

Celem SCIROS jest budowanie sieci współpracy dla systemowych badań nad otwartą nauką i wzmacnianie partnerstw między instytucjami akademickimi. Projekt umożliwi rozwijanie mobilności badaczy i badaczek, realizowanie wspólnych projektów oraz organizowanie wydarzeń naukowych w Polsce i za granicą.

14.11.2024

Cyfrowy słownik biobibliograficzny "Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku"

Cyfrowy słownik biobibliograficzny Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku to projekt naukowy realizowany w Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk od 2018 roku. Zawiera hasła około 2300 autorów, którzy rozwinęli działalność po 1918 r. w kraju i na emigracji: poetów, prozaików, dramatopisarzy, krytyków literackich i teatralnych, eseistów, reportażystów, tłumaczy, a także historyków i teoretyków literatury.

12.11.2024

Język, tożsamość, kultura - polski level up

Projekt jest realizowany w ramach programu Promocja Języka Polskiego NAWA przez IBL PAN wraz z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie - Zakładem Nauczania Języka i Kultury Polskiej.

11.10.2024

Sygnaliści codzienności. Literatura polska XXI wieku o powszednich napięciach społecznych

Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury Wydziału Polonistyki UW zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie książkowym "Sygnaliści codzienności. Literatura polska XXI wieku o powszednich napięciach społecznych". 

23.08.2024

Gościnność w literaturze – gościnność literatury

W dniach 3–5 czerwca 2024 w Kazimierzu nad Wisłą odbyła się kolejna konferencja z cyklu, “Kolokwia Staropolskie”, którego tradycja liczy już 30 lat.  Spotkanie zorganizowane zostało przez Pracownię Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Katedrę Historii i Literatury Staropolskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tym razem tematem obrad była staropolska gościnność.

Конкурсы

Недавно добавленные

03.10.2024

II Edycja Konkursu na Najlepszą Niepublikowaną Rozprawę Naukową

Archiwum Kobiet w Instytucie Badań Literackich PAN oraz Fundacja Archiwum Kobiet ogłaszają otwarcie II Edycji Konkursu na Najlepszą Niepublikowaną Rozprawę Naukową.  

25.04.2024

II Konkurs na Esej dla Uczniów Szkół Średnich

Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa oraz Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu w Siedlcach ogłaszają II Konkurs na Esej dla Uczniów Szkół Średnich w wieku 15-20 lat z powiatów: siedleckiego, łosickiego, sokołowskiego, węgrowskiego, mińskiego, garwolińskiego, bialskiego i łukowskiego oraz miast Siedlce i Biała Podlaska.

11.03.2024

Ulam NAWA

Celem Programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski na okres od 6 do 24 miesięcy wyróżniających się naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i działalność dydaktyczną.

11.03.2024

Zawacka NAWA 2024/25

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków w Programie, którego celem jest pogłębienie międzynarodowej współpracy akademickiej poprzez przyjazdy studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz naukowców do polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, na podstawie umów międzynarodowych zawartych pomiędzy Polską a wskazanymi w ogłoszeniu krajami partnerskimi.

11.03.2024

Konkurs Jednego Wiersza o Pióro Księżnej Aleksandry Ogińskiej

Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach zaprasza uczniów szkół średnich oraz studentów Uniwersytetu w Siedlcach do udziału w drugiej edycji Konkursu. Zadaniem uczestników jest napisanie jednego wiersza o dowolnej formie i tematyce.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах