Event
Moda w zwierciadle kultury. Język – literatura – kultura
Proponujemy dwojakie rozumienie mody – zarówno w kontekście znaczenia mody i przemian stroju, jak i w perspektywie tożsamościowej i podmiotowej. Proponujemy wielokierunkowe ujęcie tematu mody, angażujące badaczy z różnych dziedzin nauk humanistycznych, w tym literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców. Interesują nas rozważania w kontekście dyskursów na temat mody w literaturze, filmie, teatrze, sztukach wizualnych, kulturze popularnej, mediach, a także z zakresu estetyki, fashion studies czy performance. (z ogłoszenia Organizatorów)
Proponowana tematyka
- Językowy obraz świata mody (moda jako źródło niewerbalnej komunikacji)
- Moda w literaturze (obraz, znaczenie mody i przemiany stroju w XIX, XX i XXI wieku)
- Związki mody ze sztuką (sztuka wizualna, sztuka audialna, sztuka użytkowa)
- Moda a kreowanie tożsamości (moda jako ekspresja osobowości)
- Moda w mediach (media społecznościowe: blogi, video blogi, Facebook, Instagram)
- Moda a konsumpcja
Goście specjalni:
- Irma Marzena Kozina – historyczka sztuki.
Od 1998 r. prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest autorką wielu artykułów oraz książek (m.in. Historia mody. Od krynoliny do mini, Polski design, Art Deco, Ikony dizajnu w województwie śląskim).
Tytuł wystąpienia:
Czy zakładanie spodni może uwłaczać męskiej godności? Zaskakujące zwroty w ewolucji ubioru.
-
Piotr Szaradowski – historyk sztuki.
Wykładowca School of Form Uniwersytetu SWPS na specjalności fashion. Przez osiem lat prowadził autorskie cykle otwartych wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture. Zajmuje się merytoryczną opieką prywatnej kolekcji ubiorów XX wieku.
Tytuł wystąpienia:
Jakiej historii mody potrzebujemy dzisiaj?
Information
See also
Różne mody i niewygody. Stroje w literaturze i sztuce XIX i XX wieku / ogólnopolska konferencja naukowa
Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, Koło Naukowe „Cykliści & Findesiecliści” (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz Zakład Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski (Uniwersytet Wrocławski) zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową Różne mody i niewygody. Stroje w literaturze i sztuce XIX i XX wieku. Konferencja odbędzie się 20-21 października 2023 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza (Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań).
Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa "Mody teatralne. Przemiany"
Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk oraz Uniwersytet Gdański – Interdyscyplinarne Koło Doktorantów zapraszają na ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową „Mody teatralne. Przemiany”.
Mody teatralne. Przemiany
Retromania jako stan kultury: źródła – formy – następstwa
Zwieńczeniem naszych poprzednich olsztyńskich spotkań wokół popkultury są publikacje: Mody w kulturze i literaturze popularnej (Universitas, Kraków 2011), Tropy literatury i kultury popularnej (Wyd. IBL PAN, Warszawa 2014), Tropy literatury i kultury popularnej II (Wyd. IBL PAN, Warszawa 2016), Popkulturowe formy pamięci (Wyd. IBL PAN, Warszawa 2018). Celem obecnego – piątego – sympozjum jest ożywienie badań nad popkulturą w kontekście obserwowanego współcześnie powrotu do historii/przeszłości.