Event
Nowe pokolenie badaczy – wzywania, dylematy i zainteresowania językiem
Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia oraz Koło Naukowe Komunikacji UJ zapraszają wszystkich zainteresowanych (studentów oraz doktorantów) do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji „Nowe pokolenie badaczy – wzywania, dylematy i zainteresowania językiem”. Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do dyskusji oraz podzielenia się tym, co współcześnie pasjonuje młodych językoznawców. Studentów oraz doktorantów zapraszamy do zaprezentowania prowadzonych przez siebie badań, zainteresowań, a także włączenia się do dyskusji.

Chętnych zapraszamy do zgłoszenia swojego uczestnictwa w formularzu: https://forms.gle/BtCxKmetfSf4iKv57. Będzie on otwarty do 23 kwietnia 2025 r. W trakcie zapisu prosimy wziąć pod uwagę fakt, że Państwa wystąpienia powinny trwać maksymalnie 20 minut.
Zakres tematyczny konferencji obejmuje szeroko pojęte językoznawstwo, w tym (między innymi) poniższe obszary tematyczne:
– analiza języka w mediach i komunikacji społecznej;
– badania nad językiem w nowych mediach i technologiach;
– historia języka i zagadnienia etymologiczne;
– język w kontekście kulturowym i społecznym;
– lingwistyka korpusowa i komputerowa;
– pragmatyka językowa i analiza dyskursu;
– psycholingwistyka i filozofia języka;
– retoryka;
– semantyka i leksykologia;
– socjolingwistyka, dialektologia i etnolingwistyka;
– współczesne problemy współczesnego języka polskiego.
Opiekę nad konferencją oraz zapewnienie jej naukowego charakteru potwierdzą liczne patronaty oraz Komitet Naukowy, w którego skład wchodzą:
– prof. dr hab. Renata Przybylska
– prof. dr hab. Kazimierz Sikora
– dr hab. Mirosława Mycawka, prof. UJ
– dr hab. Aneta Załazińska, prof. UJ
– dr Agnieszka Jurczyńska-Kłosok
– dr Rafał Mazur
– dr Izabela Kraśnicka
– dr Jakub Pstrąg
– mgr Ewa Kubusiak
Jeszcze raz zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału (czynnego oraz biernego) w naszej Konferencji! W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu mailowego: knjsuj.polonistyka@gmail.com
Information
See also
Nazwy własne jako zasób języka i kultury
Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO oraz Zakład Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Onomastów pt. Nazwy własne jako zasób języka i kultury. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich studentów I i II stopnia, doktorantów, a także młodych naukowców zajmujących się w swoich badaniach nazwami własnymi. Odbędzie się ono 19 maja 2023 r. w trybie stacjonarnym w gmachu (...)
Przeszłość w języku zamknięta III. In memoriam Andreae Bańkowski / ogólnopolska konferencja naukowa
Instytut Językoznawstwa Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Przeszłość w języku zamknięta III". Przedmiotem refleksji po raz kolejny będą obszary badawcze szczególnie bliskie Profesorowi Andrzejowi Bańkowskiemu: historia języka, etymologia i onomastyka.
Ogólnopolska konferencja naukowa: „Język nasz ojczysty – prawda, dobro, piękno”
Zakład Języka Polskiego Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z rzeszowskim odziałem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zapraszają na konferencję z cyklu Język nasz ojczysty”, która odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.