Event
Ślady sentymentalizmu. Tracce di sentimentalismo / konferencja z cyklu: Nawroty. Ślady obecności. Ricorenze. Tracce di presenza
Universita degli studi di Napoli „L'Orientale", Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacja Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego zapraszają na międzynarodową konferencję naukową z cyklu "Nawroty. Ślady obecności. Ricorenze. Tracce di presenza" pod tytułem: "Ślady sentymentalizmu. Tracce di sentimentalismo".
Tyłuł Nawroty. Ślady obecności odwołuje się do zaproponowanej przez prof. Andrzeja Dąbrówkę kategorii „nawrotu", odnoszącej się do figur trwania czy uobecniania się przeszłości w kulturze danego czasu, gdy pewne tendencje estetyczne, idee, koncepcje kulturowe w postaci tematów czy toposów zostają odnowione po długim czasie nieobecności.
Konferencja będzie dotyczyć nawrotów sentymentalizmu w kulturze i literaturze, dawnych i współczesnych, świadomych i nieświadomych, w kulturze wysokiej i popularnej, polskiej i światowej. Organizatorów interesują wszelkie sytuacje odnowy, restytucji, rewokacji dawności w kulturach późniejszych, w ujęciu komparatystycznym, w zestawieniu głosów różnych kultur, języków, narodów.
Skład komitetu organizacyjnego:
prof. dr Andrea De Carlo
prof. dr hab. Adam Regiewicz
prof. dr hab. Dariusz Rott
dr hab. prof. UJD Artur Żywiołek
dr hab. Andrzej Borkowski
dr hab. Barbara Szargot
dr hab. Maciej Szargot
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: nawroty@ujd.edu.pl do 15 września 2018 roku. O przyjęciu zgłoszenia decyduje komitet organizacyjny. Tekstu referatów przyjmowane będą do 15 grudnia 2018 r.
Information
See also
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.
Raporti italo-polacchi nel cultura, arte, scienza, diplomazia fino al 1919 [Związki polsko-włoskie w kulturze, sztuce, nauce i dyplomacji do 1919 roku]
______________________________________________
Zdalna Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Dawna i współczesna powieść dla dziewcząt"
Uniwersytet w Białymstoku zaprasza do podzielenia się wynikami badań nad specyfiką, genezą, rozwojem polskiej i zagranicznej powieści dla dziewcząt.
Przemoc w komunikacji
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie oraz Katedra Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Przemoc w komunikacji", która odbędzie się 29-30 listopada 2018 roku w Częstochowie.