Event
Terminologia onomastyczna – Nazwotwórstwo
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Sekcja Onomastyczna Komitetu Językoznawstwa PAN, Komisja Onomastyki Słowiańskiej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Oddział w Lublinie zapraszają na XXI międzynarodową konferencję onomastyczną "Terminologia onomastyczna – Nazwotwórstwo", która odbędzie się w dniach 4-6 października 2018 r. w Kazimierzu Dolnym.
Temat konferencji łączy dwa bloki zagadnień. Celem organizatorów jest z jednej strony refleksja metaonomastyczna, związana z terminologią stosowaną do nazw własnych, z potrzebą uzgodnień teoretyczno-terminologicznych. Z drugiej strony chodzi o przybliżenie sposobów tworzenia i wprowadzania onimów w obieg językowy, przede wszystkim w odniesieniu do warunków ich funkcjonowania jako swoistych wyznaczników polskiej sytuacji językowej dawniej i dziś, w wymiarze faktograficznym i kulturowym, ale także przy uwzględnieniu sytuacji w innych językach.
Więcej informacji: http://www.umcs.pl/pl/onomastyka.htm
Information
See also
„Polska Onomastyka 2.0” i „Narzędzia GIS (geographic information system) w językoznawstwie” – wydarzenia organizowane przez Polskie Towarzystwo Onomastyczne (WYDARZENIE ODWOŁANE!)
Ze względu na epidemię COVID-19 oba wydarzenia zostały odwołane. O nowych terminach Polskie Towarzystwo Onomastyczne poinformuje w przyszłości. Polskie Towarzystwo Onomastyczne zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych 4 kwietnia w Krakowie.
Nazwy własne w przestrzeni wielokulturowej / XXII Międzynarodowa i Ogólnopolska Konferencja Onomastyczna
Organizatorzy zapraszają do refleksji nad wielokulturowością zarówno w ujęciu metodologicznym, jak i w pragmalingwistycznym.
Onomastyka – Neohumanistyka – Nauki Społeczne
Pracownia Onomastyki Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Polska Akademia Umiejętności
Nazwy własne jako zasób języka i kultury
Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO oraz Zakład Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Onomastów pt. Nazwy własne jako zasób języka i kultury. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich studentów I i II stopnia, doktorantów, a także młodych naukowców zajmujących się w swoich badaniach nazwami własnymi. Odbędzie się ono 19 maja 2023 r. w trybie stacjonarnym w gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.